Životní minimum 2013


komentářů 15


Rok 2011, ,

Životní minimum je stanoveno zákonem č. 110/2006 Sb., tedy zákonem o životním a existenčním minimu. Výše minima je upravena přímo tímto zákonem a může být případně dále upravena nařízením vlády české republiky.

Jaká je výše životního minima v roce 2013?

Výše životního minima pro rok 2012 zůstává na stejné úrovni jako v předchozím roce 2010. Od 1. 1. 2013 tedy nedošlo k žádnému zvýšení této částky. Níže najdete přehledný seznam toho, kolik je ŽP v roce 2011 pro jednotlivé typy žadatelů. Částky jsou uvedeny vždy pro jeden měsíc.

 • Částka životního minima pro jednotlivce v roce 2013 = 3126 Kč
 • Částka životního minima 2013 pro první dospělou osobu v domácnosti = 2880 Kč
 • Částka životního minima 2013 pro druhou (nebo každou další osobu) v domácnosti = 2600 Kč
 • Částka životního minima dítěte 2013:
  • Pro dítě do 6-ti let = 1600 Kč
  • Pro dítě  6 – 15 let = 1960 Kč
  • Pro dítě 15 – 26 let = 2250 Kč

Pro stanovení toho, jaká je celková výška minima pro domácnosti pak hraje hlavní roli součet všech částek, které náleží jednotlivým členům v domácnosti.

Co byste měli vědět o životním minimu

Částka životního minima nezahrnuje náklady na bydlení.  Tyto náklady na bydlení jsou v rámci sociální podpory řešeny formou příspěvku na bydlení nebo v rámci hmotné nouze doplatkem na bydlení.

Výše životního minima se také používá pro zjištění nároku na další sociální dávky, jako jsou třeba přídavky na děti nebo sociální přídavky.

Životní minimum se také používá pro výpočet alimentů nebo třeba při exekuci pro výpočet nezabavitelné částky.

Žádost o životní minimum

Žádost o sociální dávky se podává vždy na příslušném sociálním odboru obecního (nebo městského) úřadu v místě kde má žadatel trvalé bydliště.


Diskuze, názory a zkušenosti:

15 komentářů k “Životní minimum 2013”
 1. Blanka O. napsal:

  Dobrý den jsem svobodná matka s jedním dítětem.Do 21.2.2013 jsem byla rok v azylovém domě ve S. Ale musela jsem odejít tak teď bydlím se 7letým synem zatím u známích v Lobodicích.pobírám jen 397kč alimenty,přídávky mám pobírat 610kč ale od března mi nechodí tak jsem se chtěla zeptat či poradit se co mám v tomto případě udělat a na jaké dávky mám nárok.Nebo jestli by byla možnost jít do azylového domu v Přerově.Či to nebude pro mě a pro syna výhodnější.Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Blanka O.

 2. Jitka napsal:

  Dobrý den. Prosím o radu. Od prosince 2012 jsem nezaměstnaná. Teď v dubnu jsem naposledy dostala podporu v nezaměstnanosti. Práci se nedaří najít. Od dubna 2013 jsem rozvedená, děti mi byly svěřeny do péče. Momentálně bydlím u rodičů. Jediným příjmem je nyní výživné na děti v částce 4600,- Zjišťuji, že nemám nárok ani na přídavky na děti, posuzuje-li se rok 2012, kdy jsem byla ještě vdaná a do listopadu plně zaměstnaná. Moc prosím o radu, mám-li nárok na dávky či nikoliv.Děkuji.

 3. Tomáš napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat, zda-li se vyplácí životní minimum i zpětně? Nyní jsem na úřadu práce. od roku 2008-konce r.2009 jsem byl OSVČ. Nyní jsem si zpětně zrušil živnostenský list od ledna 2010-května 2013. Od roku 2011 mám trvalé bydliště na městském úřadu. Jsem jednotlivec a nemám rodinu.
  Děkuji za odpověď.

 4. Jana napsal:

  Dobrý den chci se zeptat já jsem na MD příjem 3800kč a manžel je od 7 měsíce roku 2012 na PÚ na sociálce nám bylo řečeno,že nemáme na nic nárok.Manžel nepobírá a ani nepobíral žádné peníze z PÚ.Bydlíme v rodiném domě a samozřejmě máme výdaje.Prosím na kolik máme nárok na soc.a kolik bychom mohli mít na příspěvku na bydlení a o jaké dávky můžeme ještě zažádat.Manžel má odpracováno 19 let já 13.A ted,když jsme v nouzi tak prej nemáme nárok.Děkuji za odpověd.

 5. dušan napsal:

  Dobrý den,nebo večer dozvěděl jsem se že mé spolubbydlíci sebrali socialní podporu s tím že mám 7521 důchodu a že mám tím pádem platit veškeré pohlédávky elektryku 3000 * vodné a stočné a ještě veškeré náklady na živobití co mám dělat poradte děkuji

 6. lenka napsal:

  Dobry den,jsem svobodna matka s jednim ditetem,v rodnem liste neni uveden otec…je cizinec a ani nevim kde zije a rozhodne nema zajem o dite,,takze zadne alimenty. Kdyz jsem si sla zazadat o social.davky ,tak me odmitli ze me platit nic nebou . Praci zatim nemuzu najit a fakt nevim co dal

 7. petra napsal:

  dobry den chtela jsem se zeptat kolik je zivotni minimum na 7 clennou rodinu.manzel pracuje a ja jsem vedena na uradu prace.pobiram jenom pridavky na deti.dekuji

 8. mila napsal:

  dobry den prosim o sdeleni jeli nekdo jako veden bezdomovec a dlouhodobe nepracoval ma 40 let pobira hmotnou nouzi pry 1400,- je moízne ze tak malo- nebo jak se to pocita.dekuji

 9. pata napsal:

  hnus. člověk má žit za 2600 to ne stačí ani na měsíc na vodu a chleba. hlavně že některý ty na hoře berou výplatu 500 tisíc a víc to je normálně z našich dani a obyčejní člověk má se jít past na louce na zelenu trávu

 10. Maja napsal:

  Jak může vyžít student VŠ nebo SŠ s minimem 2450 Kč,když poplatek za internát (kolej)činí asi 2500-3000 Kč?Kde je doprava,strava atd.Jsem prodavačka a manžel zaměstnanec ve stolárně. Společný plat o 100Kč přesahuje naše minimum.Je nějaká jiná podpora?

 11. vlasta napsal:

  Dobry den jsem na nemocenské od 30,9 dostala jsem 3000 kc to je ještě méně nez zivotni minimum da se s tim něco delat ? dekuji

 12. hanka napsal:

  Dobry Založila jsem si učet na poštovni spořitelně . ještě mi tam nic nepřišlo a uš tam mam -24000 kč ekekuce chtěla jsem se zeptat jsem sama s 3 dětmi a celkova časta čini 5400 kč mužou mi všechno vzit???

 13. Nela napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit. Je mi 18 let, moji rodiče jsou rozvedení. Bydlela jsem u své matky, ale jelikož ze svých rodinných důvodů u ní už nebydlím. Jsem studentka 3. roč na Střední škole s maturitou. Bydlím se svým přítelem v domě, kde se o mě stará vše mi platí. Matka ani otec nemají zájem mě živit. Chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na nějakou podporu. Děkuji

 14. Drahuška napsal:

  mam jedno dítě a jsem na mateřské,bydlím v Ostravě z matěřské platím nájem 8400 kč.Mam nárok na přispěvek.Děkuji za odpověd.

 15. Pechar napsal:

  Dobry den…
  vubec nechapu jak ten sistem funguje ale zazadal jsem si o hmotnou nouzi na bydleni a misto toho me dosla vypoved z bytu…..
  a proc….protoze jim to trva tak dlouho ze to presahlo termin placeni najmu takze vlastne stat me dostal na ulici…..
  A PAK ZE SE U NAS VSE ZLEPSUJE
  no snad si toto statni ORGANY prectou a zamysli se nad tim…no spise zmacknou DELET a zavrou oci

 16. Jitka napsal:

  Prosím o odpověd‘, jestli v případě podání žádosti o přiznání existenčního minima je sociální pracovník oprávněn k tzv. místnímu šetření, to znamená jestli, má právo ke vstupu do bytu žadatele. Zdůrazňuji, že se ptám na existenční minimum 2020 Kč, nikoliv na životní minimum 3410 Kč

 17. Jitka napsal:

  Byla jsem příjemcem dávky v hmotné nouzi. Prodejem nemovitosti jsem získala částku 300 000 Kč. Celou tuto částku jsem použila k zaplacení elektronického přístroje, který budu používat při svém příštím povolání, na než se nyní zaškoluji. V měsíci, ve kterém jsem obdržela peníze, mi byla dávka odňata, ačkoliv jsem uvedla, že peníze hodlám použít uvedeným způsobem. Přístroj jsem zaplatila s cca tříměsíčním odstupem, protože přístroj nelze koupit ihned. Dovozce jej objednává v SRN a dodací lhůtu nelze zkrátit. Ptám se, jestli v mém případě úřad postupoval správně.

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse:

 • Partneři magazínu

  Nebankovní půjčka dostupná pro každého online, peníze ihned na účtu
 • Naposledy hledáno: