Životní minimum při exekuci

Jakou roli hraje životní minimum při exekuci? A co vám vlastně zůstane, pokud je nařízena exekuce na mzdu? Víte co vám exekutor musí nechat a co vám naopak může zbavit? Pokud se chcete dozvědět více o tom, proč je pro stanovení exekuce důležitá výše životního minima, tak se podívejte na následující informace.

Životní minimum a exekuce

Pokud vám soud nařídil provedení exekuce na mzdu, pak to co vám zůstane po provedení exekuce, závisí právě na tom, jaké je vaše životní minimum. U exekuce plat nebo mzdu totiž existuje něco, co se nazývá nezabavitelná částka. Výpočet nezabavitelná částky se stanoví jako životní minimum + náklady na bydlení.

Další zajímavý článek:  Životní minimum 2011 výpočet

Nezabavitelná částka tedy bude jiná u osoby, která se stará o nezaopatřené děti a jiná u samostatně žijící osoby.  Na výši nezabavitelné částky má také vliv to, jestli se jedná o exekuci na přednostní nebo nepředností pohledávky.

Exekuce a životní minimum

Je jen velmi málo částek, na které vám exekutor nemůže zabavit. Exekuce totiž může být provedena téměř na všechny vaše příjmy. Exekutor tak může zabavit příslušnou část mzdy nebo platu. Může vám vzít i část nemocenské nebo třeba podpory v nezaměstnanosti. Uchránit před provedením exekuce nemůžete ani mateřskou, přídavky na dítě nebo třeba rodičovský příspěvek.

Další zajímavý článek:  Jak spočítat životní minimum

Jediné co vám exekutor nemůže vzít, jsou dávky v hmotné nouzi, nebo jednorázové sociální dávky. Jako je například porodné nebo příspěvek na pohřeb. Exekuce také nemůže být provedena na příspěvek na bydlení. Na vše ostatní (nad rámec nezabavitelné částky, která se odvíjí právě od životního minima) už ale exekuce může být provedena.

 

38 comments

 1. Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat na následující. Mám poměrně vysoké dluhy za nesplacené půjčky a úvěry. Prodal jsem už nějaké věci, včetně bytu abych uhradil alespoň část toho, co dluží, ale nepodařilo se mi zaplatit vše. Pořád zbývá doplatit poměrně hodně peněz. Nyní mi hrozí exekuce na plat a hrozí mi i to, že exekutor mi zabaví i zbytek majetku.
  Chtěl bych se zeptat, co mi zbyde při exekuci na plat, jestli mám nárok na nějaké životní minimum a co mi vlastně exekutor musí nechat.

  1. Platí, že při exekuci na majetek vám exekutor musí ponechat pouze základní nezabavitelné věci jako je základní oblečení, vybavení bytu jako stůl, židle, postel, kuchyňské vybavení, jinak ale může zabavit téměř vše.
   Pokud máte doma nějaké peníze v hotovosti, tak je exekutor také může zabavit a ponechá vám pouze dvojnásobek toho, jaké je vaše životní minimum. Pokud žijete sám, tak to bude 2x 3126 Kč.
   To samé platí i pro exekuci na bankovní účet, kde si můžete vybrat dvojnásobek životního minima, ale pouze jednou po celou dobu trvání exekuce.
   U exekuce na mzdu se pak stanovuje tzv. nezabavitelná částka. Její výpočet závisí na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepředností pohledávky a také jestli jste sám, nebo jestli máte vyživovací povinnost k nějakým nezaopatřeným osobám.

 2. Dobry den rodice se zadluzili asi 500 000 bohuzel nestihaji splacet.Maji druztevni byt neni ve vlastnictvi.Berou 14 000+10000 plat kolik jim zustane pri exekuci a najen cini 7 000.Musi si pak nekde zadat o najem (socialka) pokud jim nezbude z vyplaty.PS:pujcky maji napul.Zustane jim neco vubec z vyplaty?A kolyk jim musi nechat.Dekuji za kazdou odpoved.

  1. Záleží, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky a jaká je jejich čistá mzda. Pokud se jedná o nepřednostní pohledávky a uvedené částky jsou čistá mzda, tak rodičům zůstane 11 552 Kč a 8 886 Kč.

   Při žádosti o přídavky na bydlení se nezahleňuje to, že rodičům exekutor zabavil nějaké peníze. Takže se zohledňuje pouze jejich příjem, jaký by měli, pokud by nebyla nařízena exekuce. Takže pokud by jim po exekuci nezůstalo dost peněz na nájem (což by ale mělo) nebudou mít nárok. (pouze v případě že by na něj měli nárok i bez exekuce)

   1. Je to cista mzda 14000+10000.Takze jim exekutor nemuze vzit vic i kdyz maji tak visoky dluh?Muzete sem poslat nejaky vzorec kterym ste ktomu dosel jsou sami dva.

    1. V případě nepřednostní pohledávky je výpočet následující:
     1. Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je 5 326,00 Kč
     2. Základní částka je dále navýšena o 1 331,50 Kč
     3. Celkem základní nezabavitelné minimum je 6657,5

     4. Rozdíl základní nezabavitelné minimum a čistá mzda je 7342,5 nebo 3342,5. Tyto částky se zaokrouhlí na nebližší číslo dělitelné 3. První třetina je určena na nepřednostní pohledávky = ta bude zabavena. Druhá třetina je určena na přednostní pohledávky, v případě nepředností pohledávky zůstává dlužníkovi. Třetí třetina zůstává dlužníkovi.

     Pokud by rozdíl základní nezabavitelné částky a čisté mzdy byl vyšší než 7 989 Kč, pak vše nad tuto částku je zabaveno bez omezení.
     Podrobněji viz Nařízení vlády číslo 595/2006 sb.

 3. mohl by jste mi to tedy jeste jednou vysvetlit po lope a udat jen nejake cislo.Kdyz maji oba dva v domacnosti 14000+10000 dohromady a dluzna castka je 500 000.Kolyk jim po exekuci na plat musi zbyt co vzit nemohou dekuji.podle vas si myslim ze to je 6657.5 pro jednoho a 6657.5 pro druheho?

  1. Přečtěte si prosím ještě jednou úplně první odpověď kde je jasně napsáno kolik každému z rodičů zůstane. Exekuce na plat se počítá vždy z čistého platu a každému zvlášť. Velikost dluhu nemá vliv na výpočet nezabavitelného minima.

 4. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když jsem se ted vdala a mám exekuci,jestli se to vztahuje i ted na mého manžela,nebo ne a kolik mi mohou ted můžou vzít peněz,když jsem na rodičovské dovolené,předem děkuji za odpověd

  1. Ano exekutor může požadovat úhradu vašeho dluhu i po vašem novém manželovi. Ale pouze v rámci majetku, který patří do společného vlastnictví manželů. Majetek, který měl váš manžel před uzavřením manželství, nemůže být exekučně postižen.

   Co se týká výše exekuce, tak záleží na tom, jaká je výše vašeho rodičovského příspěvku a také kolik máte dětí a také jestli se jedná o přednostní nebo nepředností pohledávku.

   1. děkuji za odpověd,můj rodičovský příspěvek činní 7800Kč,mám dvě děti 5 měšíců a 12let,a jestli se můžu ještě zeptat,co znamená přednostní nebo nepřednostní pohledávku,děkuji

 5. Dobrý den ,mám dotaz jsem v bankrotu a na sebe,manžela a dceru 15 let mi z platu dávají 9.300 můj plat jinak činí 20 000- 21 000.Náklady na bydlení mi činí 12 000 Manžel v práci bere kolem 11 000.Můj dotaz je jestli beru správnou částku dceři bylo 15 v březnu což se na ní zvýšilo životní minimum a v bankrotu jsem už od začátku roku Děkuji za odpověd

  1. Věk dcery nehraje při výpočtu exekuce ze mzdy žádnou roli. Věk dcery se zohledňuje při určení životního minima nebo nároku na sociální dávky, ale výpočet exekuce ze mzdy se provádí tak, že je paušálně daná částka na dítě (což je 1 331,50 Kč) bez ohledu na věk. Pokud máte čistou mzdu 20.000 Kč + manžela + dítě, pak by vám mělo zůstat 9 321 Kč

 6. ještě bych měla jeden dotaz manžel v bankrotu není protože má nízký plat a neprošel by inselvencí,tak se chci jen zeptet když má plat kolem 11 000 a já jsem v tom bankrotu kolik by mu strhávaly kdyby měl exekuci Děkuji

 7. Dobrý den chtěla bych se zeptat .. před pár dny mi přišel dopis , z roku 2009 o zaplacení dluho , který jsme kdysi měla u spočitelny české kontokorent 5000 jenže to někdo převzal a je z oho 21 000 psala jsme hned po obdržení dopisu o splátkový kalendář a ti chtějí 3000kč měsičně a to si nemohu dovolit …
  Jsem na mateřské dovolené plus beru peníze na bydlení takže Můj nájem je 8500 se vším a moje měsiční přijmy jsou 10 000kč … Jinak jsem samoživitelka tak jsem se chtěla zeptat jeslti mi mohou vzít vše a kolik mi zůstane přece nemohu se synem na ulici jsme v podnájmu at mi ho nakonec vemou

  1. Exekutor vám může zabavit rodičovské přídavky – výpočet je ale podobný jako u exekuce na plat, musí vám zůstat základní nezabavitelná částka. Při příjmu 10.000 Kč a jednom dítěti je nezabavitelné minimum u nepřednostní pohledávky 8 886 Kč. Zbytek by exekutor mohl zabavit. To jaké máte náklady na bydlení nebo jiné výdaje se při výpočtu exekučních srážek nezohledňuje.

   1. Ale u exekuce to zatím není dneska jsem tam volala měla to česká spořitelna . ale převzal to český inkasni kapitál pan Majer a ten si tu čásktu navýšil …. takže na ttech 21 000 .. psala jsem jim že mohu splácet tak 500-1000 měsičně at nepřijdu o dítě ktere je v mé peeči .
    dostala jsem email že mám dávat 3000 kč teda niž t nejde hned jsem volala zpět a bylo mi zděleno že už niž to nejde že to není zatím u exekuce ale bylo to posláno k soudu takže soudní řízení.
    at splácím teda aspon něco at se to sniží ale enzaručuje že to exekutor neveme později když nebudu platit tak jak mam.
    Tak jsem chci zeptat když budu posílat tech 1000 kč
    dají to k exekuci když se teda budu snažit dávat apson něco …
    A kolik by mi teda zůstávalo když mám teda příjem
    mateřskou 3800 rod..příspěvel 600kč
    a na bydlení 5800kč

    1. Přídavky na bydlení nemohou být v tuto chvíli exekučně postiženy. (vláda ale aktuálně projednává novelu, která by to měla umožnit). Exekuce se tak může vztahovat jen na mateřskou (i když ve vašem případě půjde spíše o rodičovský příspěvek?). Tam ale také není co zabavit, protože výše přídavku je nižší než nezabavitelné minimum.

     1. Takže kdyby se to teda dostalo k exekuci zatím je to dopis od soudu jako návr určen soudně ..
      A potom mi bylo přesně napsáno
      eaguji na Váš dopis a sděluji, že pohledávku je možné uhradit v min. splátkách 3 000 Kč. První splátku uhraďte nejpozději do data 15.6.2011. Jiná dohoda skutečně možná není.

      No a já jim odepsala že max. mohu 7
      700kč vice ne už mi neodepsali ještě napíšu dopis
      ale volala jsem tam a pán miřekl at platim apson něco .. že zatím exekuce nebo napomenuti to nebylo jen soudní určení platebniho rozkazu … na těch 21 000kč
      Takže když teda budu posílat tech 700kč mohou na mě poslat exekuci? kdyby teda ano tak peníze na byt mi nemohou vzít jinak to beru složenkou .. mohou teda šáhnout jen na přídavek na dítě

     2. Pokud budete platit alespoň něco, je zde možnost, že exekuce nebude nařízena. Zároveň ale to, že budete platit splátky dobrovolně nebrání tomu, aby firma požádala o nařízení exekuce. Pošlete jim první splátku a znovu je písmeně požádejte o splátkový kalendář v jiné výši než je jimi požadovaných 3000 korun. To, jestli vám vyhoví nebo ne je ale pouze na jejich rozhodnutí.

      Přídavky na bydlení nemohou podléhat exekuce. Přídavky na dítě by ve vašem případě také neměli být exekučně postiženy.

 8. Prisla mi exekuce na bankovní účet.Chtel bych se zeptat,kolik mi můžou vzít a kolik mi musí nechat životní minimum.Děkuji

  1. Pokud máte zablokovaný účet z důvodu exekuce, tak si podle zákona můžete z bankovního účtu vybrat dvojnásobek životního minima pro jednotlivce, což je částka 6252 Korun. Tuto částku si můžete vybrat pouze 1x po celou dobu co budete mít zablokovaný účet. Opakovaný výběr není možný.

 9. Jak mám tedy řešit platbu inkasa a ostatních věcí pří zablokovaném účtu,když lze vybrat finanční hotovost jen jednorázově.Je nějaké řešení?Děkuji.

  1. Můžete uhradit dlužnou částku exekutorovi přímo a následně se domluvit na “odblokování účtu”. Nebo si nechte svoji výplatu od zaměstnavatele vyplácet v hotovosti nebo například složenkou na poštu nebo na bankovní účet nějaké jiné osoby. Jiné řešení není, jak ze zablokovaného účtu dostat více peněz není.

 10. Dobrý den chtěla jsem Vás poprosit o odpověď na otázku: Jsem na MD a pobírám PPM o výměře 409,- na den.Pokud by mi přišla exekuce kolik by mi museli z celkové částky nehchat?Jsem vdaná,ale máme s manželem rozdělený majetek jako po rozvodu…Potom máme 3 děti (7let,1,5 roku a 2 měsíce) A všechny moje dluhy vznikly ještě před manželstvím.
  Moc děkuji za odpověď

  1. Pokud by vám byla nařízena exekuce na dávky peněžité podpory v mateřství, tak způsob výpočtu je úplně stejný jako při exekuci na plat. Ve vašem případě je základní nezabavitelná částka 10652 (vy + 3 děti + manžel). Z toho co vám zbude z PPM po odečtení této částky vám exekutor může zabavit 1/3 nebo 2/3, podle toho jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní exekuci.

 11. Dobrý den,
  čaká mě exekuce za nesplácení Home creditu a jekikož mám starobní důchod kolem 7000Kč můj dotaz zní kolik peněz mě vlastně zbyde.Nájem platím 4500 i s inkasem.Kolik si z částky 7000kč může exekutor strhávat?Děkuji Markéta

  1. Pokud žijete sama, bez dětí a bez manžela, pak je nezabavitelné minimum ve vašem případě 6 442 Kč (to vám exekutor musí nechat).

 12. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat,jestli mám správnou informaci.Manžel má exekuci na bankovním účtě a již si vybral částku 6252,- Kč.Podle našeho finančního poradce je údajně možné si každý další měsíc vybrat částku na jednotlivce, což činní 3198,-Kč a odkazuje se na exekuční zákon.
  Je tato informace,prosím,pravdivá?
  Prosím ještě jednu otázku.Jaká částka nám zůstane při exekuci na maželův plat, jehož čistá mzda je asi 23000,-Kč,já jsem na úřadu práce momentálně již bez pobírání finanční částky a máme čtyři nezaopatřené děti ve věku 4,10,17a 18 let.Dále ještě manžel platí výživné na jednoho syna ve výši 1500,-Kč.
  děkuji za odpověď. Mila

  1. Při exekuci na bankovní účet je možné pouze jednou (za celou dobu trvání exekuce) vybrat dvojnásobek životního minima. Nic víc. Pravidelný výběr každý měsíc není možný.

   nezabavitelná částka manžela závisí na typu pohledávky – přednostní / nepřednostní / výživné. Pokud by se jednalo o nepřednostní pohledávku, pak by mu mělo zůstávat 18 641 Kč

 13. Dobrý den,
  přítel dostal vyrozumění,že má exekuci na plat.Zajímá mě jakou částku mu nesmějí vzít když jeho mzda je cca 15OOO,-měsíčně,žije sám a nemá vyživovací povinnost na nezl.děti.Děkuji

  1. Záleží na tom, jestli je to přednostní nebo nepřednostní pohledávka. U přednostní by mu muselo zůstat 7 989 Kč, u nepřednostní mu má zůstat 10 652 Kč (za předpokladu že 15.000 je čistá mzda)

 14. Dobrý den,
  máme s manželem stejný účet,byla mu jako OSVČ stanovena exekuce z OSSZ, zablokovali nám účet, jemu přišla výplata 21tis. a mě 11600Kč, máme ještě jedno vyživované dítě(studenta). Mohu přijít do banky, aby mi vydali životní minimum, aniž bych o tom informovala exekutora? A kolik by mi vlastně měli nechat k dispozici. Děkuji

  1. Podle zákona máte při exekuci na bankovní účet právo na jednorázový výběr částky, která odpovídá dvojnásobku životního minima (tj. 6252 Kč). Tento výběr můžete provést pouze 1x za celou dobu trvání exekuce. O výběru by soud/exekutora měla informovat banka.

Comments are closed.