Životní minimum v ČR

Životní minimum v ČR (Česká Republika) podléhá zákonné úpravě. Konkrétně tuto problematiku řeší, zákon č. 110/2006 Sb.  Tento zákon říká, že životní minimum je minimální částka finančních příjmů všech fyzických osob, která je nutná k zajištění jejich výživy a všech nezbytných potřeb. Výše životního minima je tedy částka, která by měla zajistit všechny potřeby jednotlivce a umožnit mu základní přežití.

K čemu slouží životní minimum v ČR (Česká republika)

Tato částka se také používá ke stanovení některých dalších sociálních dávek. Výpočet výše těchto dávek se totiž odvíjí od toho, kolik je pro danou osobu nebo domácnost životní minimum. Týká se to především dávek, jako jsou třeba přídavky na děti, nebo sociální přídavky. Výše životního minima je také rozhodující pro výpočet nezabavitelné částky u exekuce, nebo se touto částkou řídí i soudy při stanovení alimentů.

Další zajímavý článek:  Zákon o životním minimu (Zákon č. 110/2006 Sb.)

Kdo určuje životní minimum v ČR? (Česká republika)

Výše životního minima spadá do pravomoci především vlády. Ta totiž může pomocí příslušného nařízení vlády provést zvýšení částky, která je stanovena v zákoně. Zákon o životním minimu říká, že nařízení vlády o zvýšení, může být vydáno v pravidelném termínu 1. Ledna. Podmínkou pro zvýšení je to, že v předchozím období, došlo ke zvýšení cen (index spotřebitelských cen) alespoň o 5%.

V takovém případě pak má vláda povinnost provést navýšení. Vláda také může provést navýšení životního minima i v mimořádném termínu. Například v případě že dochází ke zvyšování nákladů jako je třeba navýšení daní, sazby DPH či jiných výdajů.

Další zajímavý článek:  Životní minimum kalkulačka

Náš tip – půjčka bez úroků: Půjčky pro nezaměstnané.