Životní minimum 2019

Životní minimum je stanoveno zákonem č. 110/2006 Sb., tedy zákonem o životním a existenčním minimu. Výše minima je upravena přímo tímto zákonem a může být případně dále upravena nařízením vlády české republiky.

Jaká je výše životního minima v roce 2011?

Výše životního minima pro rok 2011 zůstává na stejné úrovni jako v předchozím roce 2010. Od 1. 1. 2011 tedy nedošlo k žádnému zvýšení této částky. Níže najdete přehledný seznam toho, kolik je ŽP v roce 2011 pro jednotlivé typy žadatelů. Částky jsou uvedeny vždy pro jeden měsíc.

  • Částka životního minima pro jednotlivce v roce 2011 = 3126 Kč
  • Částka životního minima 2011 pro první dospělou osobu v domácnosti = 2880 Kč
  • Částka životního minima 2011 pro druhou (nebo každou další osobu) v domácnosti = 2600 Kč
  • Částka životního minima dítěte 2011:
    • Pro dítě do 6-ti let = 1600 Kč
    • Pro dítě  6 – 15 let = 1960 Kč
    • Pro dítě 15 – 26 let = 2250 Kč

Pro stanovení toho, jaká je celková výška minima pro domácnosti pak hraje hlavní roli součet všech částek, které náleží jednotlivým členům v domácnosti.

Co byste měli vědět o životním minimu

Částka životního minima nezahrnuje náklady na bydlení.  Tyto náklady na bydlení jsou v rámci sociální podpory řešeny formou příspěvku na bydlení nebo v rámci hmotné nouze doplatkem na bydlení.

Výše životního minima se také používá pro zjištění nároku na další sociální dávky, jako jsou třeba přídavky na děti nebo sociální přídavky.

Životní minimum se také používá pro výpočet alimentů nebo třeba při exekuci pro výpočet nezabavitelné částky.

Žádost o životní minimum

Žádost o sociální dávky se podává vždy na příslušném sociálním odboru obecního (nebo městského) úřadu v místě kde má žadatel trvalé bydliště.

202 comments

  1. Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli se do nákladů na bydlení počítá také hypotéka.

    1. Tak to vás bohužel musíme zklamat. Žádné půjčky, úvěry ze stavebního spoření, hypotéky se do výpočtu jakýchkoliv sociálních dávek nezohledňují. Důvod je jednoduchý. Stát by totiž velmi brzy platil všem, kdo si půjčí peníze a nejsou pak schopni splácet.

    2. Dobrý den,jsem rozvedená,bydlím sama s 6 letou dcerou a 2 letým synem ve Větřní u Českého Krumlova v nájmu za 6210,- + inkaso 1000,-,kde mám i trvalé bydliště.Mé příjmy jsou 7600,- mateřská + 4300,- alimenty.Chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok na nějaké sociální příspěvky,děkuji a přeji hezký den.

      1. V tomto případě byste mohla splňovat nárok na přídavky na bydlení. Orientační výše příspěvku na bydlení je 3640,- Kč (pro přesný výpočet rozhoduje kolik obyvatel má vaše obec – v tomto výpočtu je počítáno s počtem obyvatel do 9999).

  2. potrebuji vedet co se pocita do zivotniho minima jestli se zapocitavaji i pridavky na deti predem dekuji za rychlou odpoved

    1. Ano, přídavky na dítě se započítávají jako příjmy pro životní minimum. Stejně jako se započítává i podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, alimenty a mnoho dalších příjmů….

      Jediné co se nezapočítává, jsou příspěvky na bydlení, jednorázové sociální dávky jako pohřebné nebo porodné, a některé další příjmy jako třeba odměna za darování krve, stipendium pro studenty, náhrad škody od pojišťovny ap. Přesný výčet viz zákon o životním minimu paragraf 7, odstavec 3, písmeno h.

  3. dekuji za odpoved ale jeste bych potrebovala vypocitat naco a kolik mam narok sem rozvedena s dvouma detima jedno ma 13 a druhe 8 syn ma vyzivne 1500 ja 1500narozvedenou zenu a dcera nema zadny prijem otec neuveden mam pridavky na dve deti 1220 to je vse co pobiram a zadam o prispevek na zivobyti schvalili mi 2400 prosim jeto v poradku nebo uz si nevim rady kdyz vse spocitam tak vseci tri zijeme s castkou 6620 predem dekuji za odpoved a pomoc

    1. Základní výpočet životního minima v tomto případě je: 2880 Kč (vy) + 2x 1960 Kč (2 děti) = 6800 Kč

      Kromě nároku na doplatek do životního minima příspěvek na živobytí, byste měla mít nárok i na příspěvek na bydlení. K posouzení vaší konkrétní situace a výše částky ale nejsou uvedeny dostatečné údaje. Záleží i na tom, jestli bydlíte sami nebo ve společné domácnosti s jinými osobami atd. Pro stanovení konkrétní výše doplatku, na jaký máte nárok, bude nejlepší obrátit se přímo na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě.

  4. dekuji ale prispevek na bydleni mam vyrizeny bydlim vpodnajmu platim 7400+1180 inkaso a bydlim tu sama s dvouma detima no a taky se na vas obracim nebo na nasem prislusnem uradu se neda vubec domluvit jeto smutne ale jeto tak.drive jsem dostavala na zivobyti 2262 ale protoze sem mela socialni priplatek 2800 a ten je od noveho roku zrusen a tet mi schvalily 2400 tak mito stale nejde dohromady ja vim asi vas svima otazkama stale obtezuji ale uz opravdu nevim na koho se obratit nemam ani chut to rozhodnuti podepsat ale rovnou se odvolat nebo mito vlastne zvisili zhruba jen o 200 korun predem dekuji za odpovedi preji prijemny den

    1. Hlavní problém bude v tom, že pro sociální dávky (doplatek životní minimum) se zohledňují příjmy za předchozí 3 měsíce. Pokud jste v této době pobírala vyšší dávky, tak to má vliv na stanovení aktuální výše doplatku. Takto je to definované zákonem, kdy nerozhoduje to, jaké máte příjmy nyní, ale to jaké jste měla v předchozích měsících.

  5. Dobrý den chtěla bych jsem se zeptat jsem 18 letá slečna která čeká dítě jsem v 6lunarním měsíci,a chci se zeptat na co mám nárok jelikož žiji s rodiči,a když dám otce dítěte do rodného listu na co mám vše nárok kdy a kde bych mněla jít vyřizovat tyto věci.Děkuji

    1. Nárok na mateřské dávky vzniká, pokud jste v uplynulých dvou letech odpracovala (platila nemocenské pojištění) alespoň 270 dní (nebo 180 dní jako OSVČ v předchozím jednom roku). Mateřské dávky je možné začít pobírat od 8 týdne před porodem.

      Po porodu máte nárok na výživné od otce dítěte. Po skončení mateřské dovolená (pokud bude přiznána) vzniká nárok na rodičovský příspěvek. Po porodu si také můžete podat žádost o porodné (jednorázová dávky při narození prvního dítěte).

      To jestli máte aktuálně nárok na nějaké sociální dávky, závisí na tom, jak je na tom vaše rodina. Pokud bydlíte s rodiči ve společné domácnosti, pro stanovení životního minima budou zohledňovány i jejich příjmy.

      Vzhledem k tomu že zde není uveden dostatek údajů pro konkrétní výpočet toho, na co máte nárok, bude nejlepší, pokud se obrátíte na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci tam vám určitě poradí na základě toho, jaké jsou vaše konkrétní poměry.

  6. dobry den,mam problem z penezma nepobiram tolik kolk bych podle zakona mela pobyrat prosim pomozte mi smim problemem.dekuji predem.

    1. Na základě takto obecné informace vám nejsem schopni jakkoliv poradit. Buďto napište podrobněji, jaké konkrétně máte problémy. Každopádně vám zde ale můžeme pouze poradit, na co máte nárok a jak postupovat. Konkrétní žádost o peníze musíte řešit na příslušném odboru sociální péče. Pokud máte pocit, že nejsou dodržena vaše zákonná práva, máte možnost obrátit se například na úřad ombudsmana.

  7. Dobrý den, bydlím v Brně s 16měsíčním synem,máme tu trvalý pobyt pár týdnů.Chtěla bych se zeptat jestli jsem si dobře spočítala přídavek na bydlení.čistý příjem mám pouze mateřskou (nic víc k doložení) tedy 7600,- náklady na bydlení 8900,- tudíž mám nárok na cca 5200,-?plus na syna 500,-….chtějí to za 3.měsíce,ale já tu bydlím chvíli a předtím sem nárok na nic neměla,tak jak to tedy je?musím čekat 3.měsíce?Děkuji

    1. Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která se vyplácí zpětně. Takže je to opravdu tak, že pro přiznání nároku na příspěvek na bydlení musíte doložit náklady na bydlení za předchozí čtvrtletí a také příjmy za předchozí čtvrtletí.
      V případě že máte příjem pouze 7600 Korun, pak by výše příspěvku na bydlení v nájemním bytě v Brně byla 5198 Kč.
      Vzhledem k tomu, že byste ale určitě měla dostávat ještě přídavky na dítě ve výši 500 Kč, pak by vaše faktické příjmy byly 8100 Kč a výše přídavku na bydlení by tedy byla jen 5048 Kč.

  8. Dobrý den,mám prosbu.Jsem samoživitelka dvou leté dcery,pobírám rod.příspěvěk 3.800kč,500kč přídavky,otce nemám v rodném listě.Bydlím u rodičů,mám nárok na nějaké příspěvky?(sociální,bydlení atd.)Děkuji.

    1. Životní minimum pro jednu dospělou osobu a dítě do 6-ti let je 4480 Kč. To by ale platilo, pouze pokud byste bydlela sama. Pro výpočet životního minima ve vašem případě budou hrát roli všechny osoby ve společné domácnosti, tedy i vaši rodiče. Vždy se hodnotí životní minimum všech osob a jejich příjmy.
      Nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi by tedy vznikl pouze tehdy, pokud by příjmy vás a vašich rodičů byly pod hranicí životního minima. Dále je případně možné žádat o příspěvek na bydlení, ale ten se na vás opět velmi pravděpodobně nevztahuje. O ten si může požádat pouze majitel bytu/domu nebo přímý nájemník. Vzhledem k tomu že bydlíte u rodičů, tak se pravděpodobně nejedná o nájemní bydlení.

      1. Takže každé 3.měsíce budu žádat a nosit nájemní smlouvu plus doklady za energie?Nebo jen poprvé a pak už to bude automatické?Děkuji za odpověď

  9. Dobrý den
    Dva roky jsem pracovala ve Velke Britanii (legalní práce) Ze zdravotních důvodů jsem se v prosinci 2010 vrátila do CR.Jsem vedená na UP bez jaké koliv finanční podpory ( čekam na vrácení formuláře E301 který jsem odeslala do UK ) Zajímalo by mě,zda mám nárok alespon na životní minimum.Děkuji za jakou koliv odpověd.

    1. Pokud nedostáváte podporu v nezaměstnanosti ani podporu při rekvalifikaci, a nemáte ani žádné jiné příjmy, můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pro přiznání nároku je ale rozhodující stanovení životního minima všech osob, které s vámi žijí ve společné domácnosti a také se zohledňují jejich příjmy. Pokud tedy žijete úplně sama, měla byste mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi do výše životního minima, tj. 3126 Kč. Dále pokud jste majitelem bytu nebo bydlíte sama v nájmu, tak můžete zažádat o přídavky na bydlení. Pokud ale žijete ve společné domácnosti s dalšími osobami a celkové příjmy překračují životní minimum, tak dávky pomoci v hmotné nouzi nedostanete. Pro posouzení vaší konkrétní situace bude nejlepší obrátit se na odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci.

  10. Dobrý den, mám dotaz , ohledně žádosti o příspěvek na bydlení. Bydlíme v bytě v osobním vlastnictví, trvalé hlášeny tři dospělé osoby. O spol. hospodaření se podílíme pouze dvě osoby. Dcera, která je sice trvale hlášena,s námi 6 let nebydlí. Žije u přítele v jiném okrese. Mohu se zeptat, zda nestačí prohlášení osoby, trvalé hlášené, že se nepodílí na spol. financování bydlení v místě trvalého bydliště? Nikde jsem nenašla, jak si v této situaci poradit. Děkuji moc za odpověd

    1. U příspěvku na bydlení jsou společně posuzovány všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, podmínka společné domácnosti se nevyžaduje. To znamená, že pro nárok na přídavek na bydlení se posuzuje pouze to, že je daná osoba hlášena k trvalému pobytu v daném bytě/domě. Prohlášení této osoby, že v bytě nežije ve společné domácnosti, by nic neřešilo. Řešením by bylo, pokud by si vaše dcera změnila trvalé bydliště.

  11. Jsem v rozvodovém řízení,žiji se dvěma dětmi 6 a 2 roky v bytě své matky-byt. družstvo-.Děti mi nebyly ještě sodně přiřčeny.V bytě nemám trvalé bydliště.Platím nájem 3200kč.Od otce dostávám 2000kč.Jsem na mateřské dovolené a pobírám 7600kč. plus přídavky na děti.Mám nárok na dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení?Děkuji.

    1. Na dávky pomoci ve hmotné nouzi nárok nemáte. Životní minimum pro jednu dospělou osobu a jedno dítě do 6-ti let a druhé dítě 6 až 15 roků je 6440 Kč. To znamená, že vaše mateřská je vyšší než životní minimum. Kromě toho dostáváte. Vzhledem k tomu že platíte nájem “jen” 3200 Kč tak nemáte nárok ani na přídavek na bydlení. Jediné, na co tedy máte nárok, jsou přídavky na děti.

  12. dobrý den,jsem na mateřské dovolené,která mi končí 24.10.2011.Jsem svobodná matka,synovi jsou dvaapůl roku.Do školky mě ho nevzali od září,jelikož je narozen koncem října,otec sice na syna dává peníze,ale s námi nebydlí,pouze za synem pravidelně dochází,Tím pádem nebudu mít žádný příjem,protože do práce nemohu.Platím hypotéku na byt,kde žiji se synem a mám cukrovku 1 typu.Prosím o radu,kde si zažádat o nějaké příspěvky.

    1. S žádostí o dávky se musíte obrátit na odbor sociální péče na vašem městském nebo obecním úřadu. Životní minimum pro matku s dítětem je částka 4480 Kč. Pokud vaše příjmy (alimenty, přídavky na dítě a všechny další příjmy) jsou nižší než 4480 Kč, budete si moci požádat o tzv. doplatek do životního minima (dávky pomoci ve hmotné nouzi). Dále byste případně mohla mít nárok na přídavky na bydlení.

  13. Dobrý den, jsem na ÚP a pobírám podporu 7000 kč. Můj nájem činí 4 000 kč. Chci se zeptat jestli mám nárok na ňějaký dávky v hmotné nouzi a příspěvěk na bydlení. Předem děkuji

    1. Nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi je závislí na tom jaké vaše životní minimum. Pokud žijete sama, pak je životní minimum 3218 Kč. Takže váš příjem je mnohem vyšší než životní minimum a na dávky pomoci ve hmotné nouzi nárok mít nebudete.
      U přídavků na bydlení rozhoduje také počet osob, které společně s vámi bydlí, dále to jestli máte v daném bytě trvalé bydliště a jestli je to Praha nebo jiné město. Pokud by to byla Praha a vy jste tam bydlela sama, pak při vašich příjmech můžete získat příspěvek na bydlení ve výši 1550 Kč.

  14. Dobrý den.Mám dotaz.Moje dcera dostala exekuci na ůčet.Já jsem byla jejím zástupcem ale ted je ji 18 let a studuje a nemá žádný příjem.Na ůčet chodí má výplata ze zaměstnání.Co mohu v této věci podniknout abych měla sdětmi na nájem a ostatní věci?Děkuji za odpověd

    1. Jediné co můžete dělat je nechat si peníze posílat na jiný účet, složenkou na poštu, prostě kamkoliv jinam než na účet dcery. Dále pak má vaše dcera nárok vybrat si z bankovního účtu jednorázově dvojnásobek životního minima (tj. 6256 Kč – ale pouze jednorázově po celou dobu co bude trvat exekuce na bankovní účet).

  15. Dobrý den prosím o zotpovězení otázky. Jakou roli hraje nemocenské pojištění při posuzování nároku na pomoc v hmotné nouzi?

    1. Nemocenské pojištění nehraje žádnou roli :). Pokud máte na mysli dávky vyplácené z nemocenského pojištění (např. tzv. nemocenská) tak ta se v případě dávek pomoci v hmotné nouzi započítávají jako příjem. Na rozdíl od jiných sociálních dávek se ale u hmotné nouze zohledňuje pouze 80% (takže pokud máte příjem z nemocenských dávek např. 2000 Kč, jako příjem se zohlední pouze 1600 Kč)

  16. Dobrý den,

    mám dotaz. 1.1. jsem nastoupila na ÚP jako nezaměstnaná. 1.2. jsem byla zaměstnána v organizaci, která ne održovala smluvní podmínky, tudíž jsem z tama odešla k 15.3. Došla mi podpora necelé 2000 Kč k 10.4.´11( že těch 60 procent pobírání dávek přerušila nově nalezená práce ) Práci neustále hledám, žiji z našetřených rezerv, které se ale tenčí. Vše, co jsem měla našetřeno, jsem dala na nájem bytu, objíždění firem ( benzín), telefonování ohledně inzerátů práce – nic mi to nebylo platné, mám pocit, že je to vše o tom, že máte – nebo nemáte – známé. Chci se zeptat, zda je možné si vyřídit příspěvek na bydlení, doplatit životní minimum a zda to jde i zpětně ( od 15.3. )
    Děkuji za odpověď.

    1. Nárok na přídavek na bydlení je možné vyřídit i zpětně – maximálně ale 3 měsíce zpět, po této době nárok na přídavky na bydlení zaniká. U dávek pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) ale nelze žádat zpětně.

  17. Dobry den moje maminka a odcim prisly o byt jelikos jim socialni pracovnice neschvalila ani korunu a nemnely jak platit byt co mam delat??jsem sama v zoufale situaci a uz vazne nevym co musi rodice splnovat aby mnely narok ani jeden nemaj zadny prijem a tet bydli semnou v malem byte sotva zijeme muze si zadat zivotni minimum i ve mneste kde nemaj trvaly pobit??pokud ano co k tomu potrebuji ??Dekuji za kazdou radu mamince je 54let a otcimovy 60let

    1. Podle zákona o státní sociální podpoře musí žadatel o sociální dávky podávat žádost v místě svého trvalého bydliště. Například přídavky na bydlení je možné získat pouze na byt kde je osoba hlášena k trvalému pobytu. Podmínka trvalého bydliště může být pominuta pouze ve výjimečných případech. Doporučuji tedy obrátit si na místní sociální úřad a popsat jim celou situaci a pokusit se s nimi domluvit na nějakém řešení, jestli vám případně povolí nějakou výjimku.

      1. Dekuji za radu ale to jsme skousely a nebyla snimi zadna dfomluva bohuzel je to vubec nezajimalo aler prez to dekuji

  18. Dobrý den!
    Po 20 letech jsem se dostala na pracovní úřad. Byla mi přiznána podpora 11500kč. Žiju sama s dcerou(14) bez alimentů , nájem platím 6000kč. Mám nárok na nějaké dávky?
    Díky moc za odpověď

    1. Životní minimum ve vašem případě je částka 4840 Kč. Na dávky pomoci ve hmotné nouzi tedy nárok nemáte. V závislosti na tom, jaké byly vaše příjmy v minulém roce, byste měla mít nárok na přídavky na dítě (610 Kč). Dále byste mohla mít nárok na přídavky na bydlení (pokud máte v bytě trvalé bydliště a jedná se o nájem, družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví). Výše přídavků na bydlení je závislá na typu bydlení a městě kde bydlíte. Pro nárok na přídavky na bydlení se posuzují příjmy a náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce, zaleží tedy i na tom jak dlouho jste na podpoře a jaké byly vaše příjmy předtím.

  19. Dobrý den, chci se jenom ujistit, jestli mi vznikne nýrok na mateřskou dovolenou, pakliže nejsem registrovaná na ÚP a nepobírám žádné sociální dávky?

    1. Pro nárok na mateřskou dovolenou není rozhodující registrace na úřadu práce, ale to jestli si v rozhodném období platíte nemocenské pojištění (resp. váš zaměstnavatel). Pokud ne, tak nemáte na mateřskou dovolenou nárok a budete automaticky nastupovat na 4-letou rodičovskou dovolenou.

      1. Pardon, únava zapracovala, měla jsem samozřejmě na mysli rodičovskou… 🙂

        1. Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Není zde tedy podmínka placení nemocenské nebo sociálního či zdravotního pojištění tak jako u mateřské, nárok tedy mít budete.

  20. Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na nějaké příspěvky.Žiji s přítelem a dvouletou dcerou v nájemním bytě a platím 9000kč měsíčně.Jsem na mateřské a pobírám 3 800+500 kč přídavky na dítě.Přítel má příjem 9000kč.Zajímalo by mě zda máme na něco nárok.Děkuji

    1. Životní minimum všech osob ve vaší společné domácnosti (vy + přítel + dcera) je 7080 Kč. Vzhledem k tomu že vaše celkové příjmy tak jak je popisujete je 13300 Kč, tak na dávky pomoci ve hmotné nouzi nárok mít nebudete, protože vaše příjmy překračují částku životního minima. Pravděpodobně můžete mít nárok na přídavky na bydlení – za předpokladu že bydlíte v nájemním bytě a máte zde vedené trvalé bydliště. Konkrétní výše této dávky závisí na nákladech na bydlení a také na tom kde žijete. Kromě přídavků na děti (které již pobíráte) na další dávky nárok mít nebudete.

    2. dobry den mela bych dotaz jestly je to v poradku sme ctirclena rodina beru na bydleni6200kc a pridavky1300 myslim si ze mam malo zivotni minimum pro nas je 5300 je tohle v poradku pred tim sem normalne brala zivotni minimum na nas9800kc dekuji za odpoved

  21. Napsala jsem poznámku s www, ale ta neexistuje. Mám vypočten důchod na 8.200,–. Zatím mám možnost výdělku. Jsem sama nikoho nemám a tak se obávám, až si nebudu moci vydělávat, kam budu dána na bydlení a co budu jíst. Podle výší nájmů mohu zkonstatovat, že budu-li mít 60,– na den kromě bydlení, z čeho budu platit lékaře a léky, příp.pobyt v nemocnici, zda budu utracena jako obtížné zviřátko.

  22. Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na nějaké příspěvky ( v hmotné nouzi, živobytí, na bydlení)… jsem 7 měsíců na úřadě práce, už nepobírám žádnou podporu v nezaměstnanosti, ani při rekvalifikaci. Nemám žádný příjem. Slyšela jsem, že pokud si spořím stavební spoření, nemám nárok na žádný z jmenovaných příspěvků. CO je na tom Pravdy? Díky Adéla

    1. Je to opravdu tak, že u dávek pomoci ve hmotné nouzi (dávky na živobytí) se posuzuje to, jestli má žadatel možnost získat příjmy ze svého stavebního spoření. Konkrétně to upravuje zákon o pomoci ve hmotné nouzi tj. zákon číslo 111/2006 sb., paragraf 11 písmeno 8:

      (8) Možnost zvýšení příjmu z uzavřeného stavebního spoření se posuzuje až po uplynutí 6 měsíců, za které byla vyplacena dávka, pokud nárok na tuto dávku trvá; v případě, kdy by výše částky, která by byla pro účely zvýšení příjmu zrušením stavebního spoření získána, byla vyšší než desetinásobek částky životního minima společně posuzovaných osob, se k této možnosti zvýšení příjmu přihlíží ihned.

      Pokud je tedy částka, kterou byste mohla získat ze stavebního spoření nižší než 31 280 Kč (10x životní minimum), tak by se během prvních 6-ti měsíců na stavební spoření brát ohled neměl.

  23. Dobrý večer
    Chtěla jsme se zeptat jestli mám nárok na příspěvěk na dítě. Je mi 19let mamka pracuje na půl uvazku v nemocnici táta na pohřebním ústavu a mám 4 leteho bratra.S rodiči ale nebydlím bydlím s babičkou.
    Děkuji za odpověd.

    1. Pro nárok na přídavky na dítě jsou rozhodující příjmy rodiny (resp. osob ve společné domácnosti). Pokud průměrné příjmy za období, které je rozhodné (minulý rok) nepřekračují 2,4 násobek životního minima tak máte nárok na přídavek na dítě.

  24. Dobry den.CHci se zeptat:Od 2.5. 2011 jsem v evidenci UP. Jsem rozvedena se dvema detmi ve veku 16 a 17 let.Bydlime v rodinnem dome s matkou,ktera je jiz v duchodu.Od zamestnavatele jsem dostala trimesicni odstupne,ktere mi cini 8000kc.mesicne.K tomu pobiram priplatky na deti ve vysi 1400kc. Vyzivne otec deti neplati.Sve matce prispivam mesicne 3000kc.na inkaso. Mam narok na hmotnou nouzi? Predem dekuji za odpoved.

    1. Životní minimum vaší rodiny (tedy dvě dospělé osoby + 2 děti) je 9980 Kč. Pro nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi by se ale v tomto případě zohledňoval i příjme vaší matky, takže vaše příjmy jsou pravděpodobně vyšší než životní minimum (odstupné + přídavky + důchod vaší matky). Zřejmě byste ale mohla mít nárok na přídavky na bydlení – o ty by zřejmě musela žádat vaše matka, jako majitelka. Pro nárok pak hraje roli i to, jestli tam máte vedené trvalé bydliště nebo ne + to jaké jsou celkové náklady na bydlení.

  25. dobry den.měla bych mensi prozbu?mam syna 4mesicniho otec nedeny v rodnem listu neni.jelikos bydlim s rodici tak bych chtela vedet kolik muj zivotny minimum je.ja si chci vzit pronajem a chtela bych vedet na co mam vse narok krome materske.dekuji za pochopeni

    1. Životní minimum svobodné matky + 4 měsíčního dítěte je 4480 Kč. Pokud vaše celkové příjmy jsou vyšší než tato částka (jako příjem se počítá i mateřská, resp. rodičovský příspěvek nebo i přídavek na dítě), pak na dávky pomoci nemáte nárok. Pokud jsou příjmy nižší než 4480, pak můžete mít nárok na rozdíl mezi příjmy a tím jaké je životní minimum.

  26. dobry den.mela bych mensi prozbu.ja mam 4mesicniho syna.otec v rodnem liste neni veden.ja bych chtela vedet pokud si vemu svuj byt kolik by mi davali.za zivotny minimum na bydleni atd..a nepocitam materskou..dekuji za pochopeni

  27. Dobrý den, ráda bych se zeptala…na jaké dávky, popř. podporu budu mít nárok v případě, že se mi nepodaří po ukončení rodičovské dovolené najít práci??? Mám dceru..22 měsíců ( příspěvek v rodičovství pobírám ve výši 11 400,-/dvouletá ). Moje původní místo bylo z důvodu prodeje firmy zrušeno, hledám si tedy práci s předstihem, ale nedaří se!!! Navíc se obávám, že nebudu mít ani hlídání( jesle ), pro dceru. Jsem samoživitelka a bydlíme v podnájmu (trvalé bydliště mámě obě “město”)..otec po dohodě přispívá bez rozhodnutí soudu částkou 1500/měs. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den!!!

    1. Po skončení mateřské budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta by se měla vypočítat na základě průměrné mzdy v ČR. Pokud žijete jen sama s dcerou, vaše životní minimum je 4480 Kč. Pokud vaše příjmy (podpora v nezaměstnanosti + alimenty + přídavky na dítě) budou nižší než tato částka, můžete si požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi. Vzhledem k tomu že nemáte trvalé bydliště v bytě, kde bydlíte, tak na přídavky na bydlení nebudete mít nárok.

  28. Dobrý večer, mám dceru, které budou v červnu 3 roky. Od září mi ji ale nevzaly do mateřské školky a tak nemohu nastoupit do práce. V červenci se budu vdávat takže už nebudu svobodná matka, přítel má příjem 8000,-(minimum) měsíčně platíme 2650,- (fond oprav, zálohy na vodu a topení,…),3500,- nájem, 1080 sipo(elektřina, čt). Chtěla bych se zeptat kolik mám nárok brát jako matka v domácnosti. Děkuji za Vaši odpověď

    1. Pokud jste po skončení mateřské nenastoupila do zaměstnání, měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (záleží na tom, jestli splňujete všechny podmínky).

      Jinak ve chvíli kdy bude žít ve společné domácnosti s manželem + jedno dítě, tak vaše životní minimum je částka 7440 Kč. Vzhledem k tomu že váš přítel má příjmy vyšší než je životní minimum, tak nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi mít nebudete. Pravděpodobně byste měli mít nárok na přídavky na bydlení – zohledňují se celkové náklady na bydlení (nezapočítává se ale to co platíte na fond oprav). Záleží pak na tom, o jaké se jedná město + jestli je to byt v osobním vlastnictví nebo družstevní nebo nájem + také to kolik osob má v bytě uvedeno trvalé bydliště.

      Jinak byste měla mít nárok ještě na přídavky na dítě. Na jiné dávky nárok mít nebudete.

      1. Jaké podmínky musím splňovat abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti a kolik to zhruba může být? děkuji

        1. hlavní podmínka je to že v posledních 3 letech musíte odpracovat alespoň 12 měsíců (nebo mít možnost započíst si náhradní dobu). Výše podpory je pak stanovena na základě vašeho příjmu (může to být 60% – 45% mzdy maximální je ale podpora v nezaměstnanosti 13 528 Kč.

          Pokud se nedá podpora stanovit na základě příjmů ze zaměstnání pak se počítá z průměrné mzdy v ČR a je maximálně 3498,6 Kč

          1. na mateřskou jsem nastoupila když jsem byla na škole….. a během mateřské jsem nepracovala….

          2. v tom případě máte první dva měsíce podporu v nezaměstnanosti 3498,6 Kč, další dva měsíce 2798,8 Kč, a po zbytek doby je podpora v nezaměstnanosti 2565,6 Kč

  29. Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda mám nárok na soc.dávky. Jsem vedená na Up již dva roky,jsem rozvedená a mám dvě děti 6 a 16 let. Veškeré moje příjmy činí:alimenty 3500kč, příspěvek na děti celkem 1300kč. Jiný zdroj příjmu nemám. Bydlím u rodičů. Děkuji.

    1. Pokud bydlíte u rodičů, tak pro účely dávky pomoci ve hmotné nouzi buďte s největší pravděpodobností posuzována společně s vašimi rodiči. To znamená, že nezáleží pouze na vašich příjmech ale i na příjmech rodičů. Pokud tedy žijete ve společné domácnosti 3 dospělé osoby + 2 děti v uvedeném věku, pak celkové životní minimum je 12290 Kč. Pokud vaše celkové příjmy (tj. příjmy vašich rodičů + alimenty + přídavky na děti) jsou nižší než tato částka, pak si můžete požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima).

      Dále zde může být nárok na přídavky na bydlení – opět se posuzují náklady na bydlení + celkové příjmy. Podmínkou je také to, abyste u rodičů měla trvalé bydliště.

  30. Dobrý den.
    Do minulého roku jsem byl zaměstnán a současně jsem měl ŽL. Nyní jsem bez zaměstnání ale mám ŽL. Moje žena je studentka. Na živnost nemám v současné době žádný žádný příjem. Na základní potraviny jsme si půjčili zajímalo by mne zda musím platit sociální pojištění. (když není z čeho je platit)

    1. Pokud jste oznámil na zdravotní pojišťovně a OSSZ, že přerušujete výkon samostatné výdělečné činnosti, pak sociální pojištění platit nemusíte. Pokud jste to neoznámil, tak musíte hradit i nadále (resp. už vám mohla vzniknout i nějaká dlužná částka)

  31. Dobrý den,
    potřebovala bych radu přehlásila jsem si trvalé bydliště z domova rodičů a bydlím teď s přítelem ale nemám práci a v podstatě nemám peníze mám tedy nárok něco pobírat,jestli ano co vše??
    děkuji

    1. Pokud žijete nyní s přítelem, jste z pohledu sociálních dávek posuzována společně s ním. Pokud spolu žijete jen vy dav, pak vaše společné životní minimum je 5480 Kč. Pokud vaše společné příjmy jsou nižší než tato částka, můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do výše životního minima). V závislosti na tom jaké jsou vaše společné příjmy a náklady na bydlení by také mohl vzniknout nárok a přídavky na bydlení. Bez znalosti toho jestli jste nezaměstnaní nebo ne, jaké jsou příjmy vašeho přítele, jaké jsou vaše náklady na bydlení atd., není možné posoudit, jestli na nějaké dávky máte nárok nebo ne.

  32. Dobrý den, moje situace je poněkud zkomplikovaná a neumím si nějak ujasnit jak mám postupovat a na co mám nárok. Jsem OSVČ, která si neplatí nemocenskou, mám jedno dítě 7 let a 15.6.2011 mám termín porodu druhého dítěte. Nemám nárok na “mateřskou”. Otec druhého dítěte s námi nežije ve společné domácnosti, ale dohodli jsme se , že by nastoupil na mateřskou dovolenou po mém šestinedělí. Kde a jak žádat o tuto mateřskou, zda u jeho zaměstnavatele nebo na nějakém úřadě ? Mám pak nárok čerpat rodičovský příspěvek anebo tento může čerpat opět jen otec dítěte? O jaké dávky bych se měla přihlásit a jak budou posuzovány mé příjmy a životní minimum nás všech ( zatím nevím zda budeme všichni sdílet společnou domácnost )? Bydlím v novém RD, na který čerpám hypotéku.
    Kde vše řešit ? A o co vše můžu požádat ?
    Těhotenství již nešlo přerušit kvůli jeho pozdnímu zjištění a nemocenská již nešla na OSSZ doplatit.

    1. Pokud si neplatíte na nemocenské pojištění, na mateřské dávky nárok nemáte. Měla byste tedy automaticky nastoupit na 4 letou rodičovskou dovolenou. Vaše životní minimum tuto chvíli je 7440 Kč, po narození dalšího dítěte to bude 9040. Pokud s vámi otec dítěte nebude bydlet tak odečtěte částku 2600 Kč. Pokud vaše příjmy (rodičovský příspěvek, příjmy manžela, přídavky na dítě) nepřekračují tuto částku, můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. U přídavků na bydlení záleží na nákladech na bydlení a příjmech (platba za hypotéku se nezohledňuje jako náklady na bydlení.

      Rodičovský příspěvek může čerpat jen jeden z rodičů současně.

  33. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat zda musím být vedena na pracovním úřadu při žádosti o sociální dávky.
    Děkuji za informaci

    1. nemusíte, při výpočtu dávky (především u dávky pomoci ve hmotné nouzi) se zohledňuje to, jestli si aktivně snažíte zvýšit svůj příjem (třeba tím že se snažíte najít si práci)

  34. Dobrý den,
    jsem nezaměstnaná,nejsem už ani vedená na UP.Trvalé bydliště mám na městském úřadu.Chtěla bych se zeptat zda si mohu zažádat o nějaké sociální dávky(životní minimum)
    Děkuji

  35. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jsem v rozvodovém řízení.Od 1.6.budu bydlet sama s 6 let dcerou a 2 letým synem v bytě o nákladech 7000 tic.Od bývalého muže budu mít 4000 tic.alimenty.Chtěla bych vědět,jestli budu mít nárok i v tomto stavu na nějaké sociální příspěvky,děkuji.

    1. Životní minimum vy + 2 děti je 6440 Kč. Pokud vaše celkové příjmy (tedy alimenty, přídavky na děti, podpora, plat nebo jiné příjmy) jsou nižší než tato částka, můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima). Pokud máte jako příjem jen alimenty, pak by tento doplatek mohl být 2440 Kč. Dále byste mohla mít nárok na přídavky na bydlení. Jejich výše závisí na tom, v jakém městě bydlíte, jestli se jedná o nájem nebo o osobní nebo družstevní byt. Podmínkou je také to, abyste tam měla trvalé bydliště. Dále také můžete mít nárok na přídavky na děti – zde záleží na vašich příjmech za minulý rok.

  36. Dobrý den, ráda bych zjistila, jak vypočítat výši příspěvku na bydlení pro 2 dospělé + 2 studenty 18 a 20 let, zajímalo by mě, zda se berou naše náklady na bydlení (náklady na bydlení máme 6047,-Kč a bydlíme ve městě nad 100 000 obyvatel) anebo normativní dle tabulky na stránkách MPSV). Můj plat činí 12500,- Kč čistého a manžel je dlouhodobě nezaměstnaný, již bez podpory, ale měl v 1. čtvrtletí 2011 příjem 1300,- Kč. Děkuji a přeji hezký den.

    1. Normativní náklady určují maximální výši toho jaké mohou být přídavky na bydlení. Vždy se ale zohledňují reálné náklady na byldení. Takže pokud máte náklady na bydlení nyžšší než sjou ty normativní, tak je dopaltek vyplacen pouze do výše toho jaké jsou skutečné náklady. Pokud máte naopak vyšší náklady na bydlení, než jsou normativní náklady, doplatek je vyplacen pouze do váše toho jaké jsou normativní náklady na bydlení.

      Ve vašem případě 2 děti + 2 dospělé osoby, město nad 100.000 obyvatel + náklady 6047 a příjmy 13.800 Kč by výše příspěvku na bydlení byla 1907,- Kč
      U příjmů pozor na to, že i přídavky na děti (pokud je pobíráte), se zohledňují jako příjem)

  37. Dobrý den,

    jsem veden na ÚP, podporu již od června nebudu pobírat, bydlím s přítelkyní v jejím vlastním bytě, trvalý pobyt mám ale veden stále u rodičů. Průměrný čistý příjem přítelkyně je 12 tisíc. Chci se zeptat, zda mám nárok na životní minimum či jiný přídavek v nouzi, a zda v tomto případě se posuzují osoby žijící na adrese trvalého bydliště či místa, kde skutečně žiji.

    1. Co se týká dávek pomoci ve hmotné nouzi, tam nerozhoduje trvalé bydliště, ale posuzují se všechny osoby ve společné domácnosti. Tedy vy a Vaše přítelkyně. Pokud nemáte žádné děti, tak vaše společné životní minimum je 5480 Kč. Protože příjmy přítelkyně převyšují životní minimum tak na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) nárok mít nebudete.

  38. Dobrý den,jsme pěstounská rodina.Dávky pro potřeby dětí se vypočítávají ze životního minima.To se,podle nařízení vlády,zvyšuje při růstu spotřebitelských cen o více jak 5%.Od roku 2006,byla podle oficiálních údajů postupná inflace téměř 15%.Na těchto dávkách jsme si ale žádného navýšení nevšimli.Podle této matematiky nám kupní síla těchto dávek v citovaném období poklesla o 15%.Skutečný pokles,podle našeho spotřebitelského koše je ještě mnohem horší.
    Mám dvě otázky.Znamená takový výklad,že pokud nám životní náklady porostou o 4,5% ročně plynule ,nám se za deset let sníží kupní síla o téměř polovinu,ale přesto jsme nesplnili podmínky pro valorizaci?
    Dočkají se děti v pěstounské péči zlepšení financování v dohledné době?
    Návrh Novely zákona o soc.-práv. ochraně dětí,pana Macely jsem viděl.O zvýšení těchto dávek v něm nic nebylo.

    1. V tomto případě se jedná o paragraf 9 Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu :

      (1) Částky životního minima stanovené v § 2 a § 3 odst. 2 a 3 a částku existenčního minima stanovenou v § 5 odst. 1 může vláda zvýšit nařízením v pravidelném termínu od 1. ledna, a to podle skutečného růstu nákladů na výživu a na ostatní základní osobní potřeby vyjádřeného růstem příslušného indexu spotřebitelských cen za domácnosti celkem (dále jen “příslušný index spotřebitelských cen”) ve stanoveném rozhodném období za podmínky, že příslušný index spotřebitelských cen vzroste od počátku rozhodného období alespoň o 5 %.

      Podstatné je toto: “může vláda”. Tj. zákon nedává povinnost provést navýšení životního minima, pokud dochází k růstu nákladů, ale pouze to umožňuje. Výše životního minima se nezměnila už od roku 2009. To jestli vláda v blízké době přikročí ke zvýšení životního minima je dotaz spíše na vládu.

      1. Výše životního minima byla stanovena zákonem v roce 2006,s účinností od 1.1.2007.Od té doby zůstala beze změn.Na dítě do 6ti let to bylo tenkrát,stejně jako dnes,1 600,-Kč.
        V mém příspěvku jsem se zmiňoval o chystané novele zákona,která má řešit především krátkodobou pěstounskou péči a okrajově odměnu pěstouna.Pan Macela často zdůrazňuje,že pěstounské děti nejsou naše,ale “státní”,a pěstoun si tyto děti nesmí přivlastňovat.Rád bych poznamenal,že pěstouni nedostávají ani pětinu toho,co stát vynakládá na děti v dětských domovech,a to vč. odměny pěstouna.Pokud mají být tyto děti státní,neměl by je stát odstrkovat na hranici chudoby.Bio děti jsme již vychovali.U těch státních dnes řešíme,kde vzít na další vzdělávání.

  39. Prosím mužete mi říct jestli mám nárok na dorovnání životního minima a kolik,když manžel je 3 měsíc na pracáku a bere 3700kč .Já mám MD a beru 3800+1650 přídavky.Mám 3 děti a na co by jsme měli nárok. děkuji a přeji krásný den

    1. U dětí záleží na jejich věku. Částky jsou uvedeny hned na první stránce tohoto webu viz zde

      Stačí tedy sečíst 2880 (manžel) + 2600 (Vy) + částky za každé dítě a vyjde vám celková suma = vaše životní minimum rodiny. Pokud jsou vaše příjmy + manželova podpora + přídavky na děti + popř. další příjmy méně než životní minimum, nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi byste mít měli.

  40. Dobrý den,

    od 1.5. jsem na pracovním úřadě. Byla mi stanovena částka 3533 Kč měsíčně. Což je absolutně nedostačující, protože můj měsíční nájem v družstevním bytě činí 4244 Kč!!! V bytě bydlím sám a mám v něm trvalé bydliště. Můžete mi poradit, na jaké sociální dávky mám ještě nárok? Děkuji předem za radu a kladné vyřízení.

    1. Pokud žijete sám, tak vaše životní minimum je 3126 Kč. Pokud máte podporu v nezaměstnanosti ve výši 3533 Kč, pak na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) nárok nemáte (váš příjem je vyšší než životní minimum).

      Měl byste ale mít nárok na přídavek na bydlení – jeho výše závisí na nákladech na bydlení za poslední 3 měsíce a také na příjmech za poslední tři měsíce (přídavek na bydlení se vyplácí zpětně). Pokud by příjmy po tuto dobu byly zmiňovaných 3533 Kč měsíčně a náklady 4244 Kč, tak nárok na přídavek na bydlení určitě máte. Jeho výše závisí na tom, v jakém městě žijete (záleží na velikosti města). Například v Praze by výše příspěvku na bydlení byla 2486,- Kč.

  41. Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Já jsem evidivána na UP bez podpory,manžel do května podnikal a k 10květnu ukončil živnost a je na UP bez podpory.Vyřizjueme si přídavek na živobytí a chtěla jsem se zeptat,zda by mněla být dávka počítaná z jeho třech měsíčních příjmů/podával danové přiznání a byl mu vrácen bonus na dítě,jelikož příjmy nemněl
    a nebo by mněla být dávka počítana tak,že došlo k velkému poklesu příjmu,jelikož žádný z nás nedostane žádnou podporu a budeme bez jakéhokoliv příjmu.Děkuji

  42. A můžu se zeptat,z jaké částky se u byvalé OSVČ vypočitá průměr?A JE MOŽNÉ,ŽE POKUD DOJDE K VELKÉMU SNÍŽENÍ PŘÍJMU,TAK SE TO VYPOČÍTÁ Z AKTUÁLNÍHO MĚSÍCE?

    1. zákon č. 111/2006 Sb. Zákon o pomoci v hmotné nouzi, paragraf § 10 Rozhodné období:

      Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje příjem pro účely posuzování vzniku nároku na dávku, je
      a) období 3 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, v němž byla uplatněna žádost o dávku, nebo
      b) pokud došlo u osoby nebo společně posuzovaných osob k podstatnému poklesu příjmu, období kalendářního měsíce, v němž byla podána žádost o dávku; za podstatný pokles příjmu se považuje zejména ztráta příjmu z výdělečné činnosti, ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci a ukončení výplaty rodičovského příspěvku. I v tomto případě se však pro účely posouzení podle § 21 odst. 2 zjišťuje současně rovněž příjem za období 3 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, v němž byla uplatněna žádost o dávku.

      U OSVČ, pokud v daném období neměla žádné příjmy, které by bylo možné zohlednit, se pro účely stanovení výše příjmu k posouzení stavu hmotné nouze započítávána nejméně částka ve výši 50 % měsíční průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok

  43. Dobrý den,
    ukončila jsem bakalářské studium na vysoké škole, chtěla bych pokračovat v navazujícím magisterském, ale nejsem momentálně považována za studentku. Chtěla jsem se zeptat, na co vše mám nárok a co bych měla udělat. Trvalé bydliště mám v Ostravě, přebývám ale v Liberci. Mou povinností je se zaregistrovat na úřadu práce, ale vzhledem k místu trvalého bydliště a místu, kde přebývám, je to problém.

    1. Pokud nejste v tuto chvíli studentka, určitě byste se měla zaregistrovat na úřadu práce, jinak vám vzniká povinnost platit si zdravotní/sociální pojištění sama. Pokud jste během studia neodpracovala 12 měsíců, tak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít nebudete. Co se týká případných sociálních dávek, tak zde záleží na příjmech společně posuzovaných osob. V případě že vaše příjmy nedosahují částky životního minima, může vznikat nárok na pomoc ve hmotné nouzi, to samé pak platí pro případné přídavky na bydlení, o ty je ale také možné žádat jen v místě trvalého bydliště.

  44. Dobrý den,píšu naposledy.chtěla jsem se zeptat,jestly budeme mít za ten květen nárok na dávku-viz otázky výše.děkuji.Nebo jsem byla na ůřadě a ani paní to neví,jak se to vypočte

    1. Je mi líto ale bez znalosti všech podrobných informací o příjmech atd. vám nemohu odpovědět, pro konkrétní posouzení žádosti se budete muset obrátit na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci.

  45. Mohli by jste mi vysvětlit rozdíl mezi inflací růstem indexu spotřebitelských cen?
    Děkuji.

  46. …rozdíl mezi inflací a růstem indexu spotřebitelských cen.
    Opravuji se a omlouvám.

  47. Přeji krásný dobrý den měla bych na Vás dotaz v unoru 2012 mi bude končit rodičovský příspěvek 3 800 kč,který pobírám na mého syna mám mateřskou dovolenou na 4 roky protože jsem před nástupem na mateřskou byla vedena jako uchazeč na UP ..Muj dotaz se týká toho zda,když mi mateřská skončí v unoru a nenastoupím do zaměstnání a půjdu se nahlásit do evidece UP zda mi automaticky dají podporu v nezaměstnanosti….nebo na ní nebudu mít nárok z duvodu že jsem byla na matřské a před tím na UP..Děkuji za odpověd a přeji krásný den

    1. Po skončení rodičovské dovolené budete mít nárok na podporu. V tomto případě se zohlední to, že poslední 3 roky před podáním žádosti o podporu jste se věnovala péči o dítě, což se zohledňuje jako náhradní doba, která se započítává pro nárok na podporu.
      To že jste před tím byla na UP nehraje roli, protože při podání žádosti se zohledňují pouze poslední 3 roky.

      Výše podpory pak bude stanovena na základě průměrné mzdy v ČR. V roce 2011 by to byly tyto částky:
      – první dva měsíce 3498,6 Kč
      – další dva měsíce 2798,8 Kč
      – po zbytek podpory pak 2565,6 Kč

      V roce 2012 se tyto částky velmi pravděpodobně o něco málo zvýší (v roce 2011 se vychází z průměrné mzdy v předchozím roce 2010)

      1. děkuji moc za odpověd ještě se chci zeptat kolik měsíců mi podporu budou dávat děkuji moc a krásný den

        1. Délka podpory v nezaměstnanosti je závislá na věku:
          – do 50 let věku – 5 měsíců,
          – nad 50 let do 55 let věku – 8 měsíců
          – nad 55 let věku – 11 měsíců

  48. A ještě bych se chtěla prosím zeptat když by mi podporu dali kolik to asi tak je děkuji moc

  49. Dobrý den,mám dotaz.I když nemám trvalé bydliště a jsem v podnájmu.A už dva měcíce si zařizuji hmotnou nouzi.Mám právo,na životní minimum??Moc děkuji

    1. O přídavky na bydlení máte nárok jen pro byt, ve kterém máte trvalé bydliště. Další dávky pomoci ve hmotné nouzi – doplatek do životního minima je závislí na tom jaké jsou příjmy všech osob ve společné domácnosti. Pokud žijte úplně sama, pak životní minimum jednotlivce je 3126 Kč. Pokud vaše příjmy nedosahují této částky, může vám vznikat nárok na dávky.

  50. dobry den rozesla sem se se s vym pritelem ziu s nim v irsku a mame spolu dvouleteho chlapecka no a ted bych se chtela vratit domu do cech ale vubec si neumim predstavit kolik tam budu brat penez jako socialku a pridavky atd

    1. na to se asi takto jednoduše nedá odpovědět. Záleží na tom, jestli máte stále nárok na rodičovský příspěvek, nebo jestli budete nezaměstnaná. Také záleží na tom, jestli budete bydlet sama, nebo třeba u rodičů. Pro nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi se zohledňují příjmy všech společně posuzovaných osob.

      Obecně: životní minimum matky s dvouletým dítětem je 4480 Kč, přídavek na dvouleté dítě je 500 Kč.

  51. Dobrý den , chtěla jsem se optat jsem nyní na mateřské dovolené a mám roční dcerku. Pozastavila jsem RP abych mohla dostávat mateřskou . Za měsíc totiž rodím . Chtěla jsem se zeptat na co mám nárok , protože s otcem mých dětí sice žijeme ve společném domě ale já si platím nájem za pokoj a přispívám na vodu i elektriku apodobně. Zkrátka máme mezi sebou nájemní smlouvu . Kromě toho přídavky nedostávám ale teď budeme vyřizovat alimenty . předem děkuji za odpověď

    1. Určitě byste měla mít nárok na mateřskou dovolenou. Pokud máte v daném bytě trvalé bydliště, může zde být nárok na přídavky na bydlení = to ale není možné bez dalších informací posoudit. V závislosti na příjmech za uplynulý rok zde může být nárok na přídavky na dítě. Na jiné dávky nárok mít nebudete.

  52. Dobrý den,
    chtěl bych poprosit o radu. Je mi 22 a již nějaký čas se mi nedaří najít práci. Podporu jsem již vyčerpal a nyní nemám žádný příjem. Mohu si zažádat o životní minimum? Žiji v rodinném domku s rodiči, nájem po mně nechtějí, ale sám si platím zálohy na energie, takže bych potřeboval alespoň tento malý “příjem”, abych se nedostal do dluhu. Předem děkuji za odpověď.

    1. Pokud bydlíte ve společné domácnosti s rodiči, pak z pohledu zákona o hmotné nouzi se pro přiznání nároku na sociální dávky posuzujete společně s nimi (společná domácnost). V tom případě může vzniknout nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, přídavky na bydlení) pouze v případě, že příjmy všech osob ve společné domácnosti nepřesahují zákonem stanovené životní minimu (u přídavku na bydlení se pak zohledňují normativní náklady na bydlení).

      1. Děkuji moc za odpověď. Ještě bych ale upřesnil, co jsem v minulém dotazu zapomněl – domek je dvoupatrový a já sám obývám přízemní byt – vlastní domácnost, rodiče bydlí v patře. Platí i v tomto případě, že jsou posuzováni zároveň se mnou? Omlouvám se, že jsem to neupřesnil již v prvním příspěvku.

        1. Tady záleží na tom, jestli jsou v domě vedeny dvě samostatné bytové jednotky (lze zjistit například z kolaudačního rozhodnutí). Pokud ano, pak se to bere, jako kdybyste bydlel sám v bytě někde úplně jinde. Pokud je ale celý dům jen jedna bytová jednotka, pak jste posuzován se svými rodiči.

          1. Moc děkuji, podle kolaudačního rozhodnutí jsem zjistil, že jde o dva samostatné byty. Ještě bych se zeptal, zda musím tuto skutečnost nějak doložit úřadu, nebo stačí, když v žádosti vyplním, že žiji v bytě sám?

          2. Určitě bude lepší, pokud k žádosti doložíte i kolaudační rozhodnutí (nemusí to být nutné, ale v některých případech to bývá požadováno, pokud jsou pochybnosti o tom, jestli žijete ve společné domácnosti s rodiči nebo ne).

  53. Dobrý den, chci se jen zeptat, zda v poslední době alespoň padl nějaký návrh na zvýšení životního minima po více jak pěti letech od poslední úpravy

    1. Momentálně o žádném nevím, je možné, že vláda vzhledem k plánovaným reformám k nějakému přikročí, ale to by zřejmě bylo nejdříve od 1. 1. 2012. Vzhledem ke snaze vlády provádět co nejvíce škrtů a snižování nákladů to ale asi není moc pravděpodobné.

  54. Dobrý den, prosím o odpověď na otázku.
    V červenci2011 mi skončí 3-letá rodičovská dovolená. Když jsem čekala druhé dítě, dostala jsem výpověď z pracovního poměru (29.2.2008). Když nenajdu práci a půjdu na Úřad práce, bude se mi počítat mzda z předchozího zaměstnání nebo se bude mzda počítat podle průměrné mzdy v ČR?

    1. Pokud jste byla 3 roky na rodičovské dovolené, tak se vám podpora v nezaměstnanosti bude počítat z průměrné mzdy v ČR ú tj. první dva měsíce 3498,6 Kč, druhé dva 2798,8 Kč a zbytek 2565,6 Kč

  55. Dobrý den, mám syna (27 let), studujícího VŠ, nyní již bez statutu studenta. Semestr studia na státní škole je zpoplatněn částkou 21.000. Přivydělává si občasnými brigádami, nemá však pravidelný příjem. Bydlí na koleji, nebydlí s námi ve společné domácnosti, kde má vedeno trvalé bydliště. V případě nároku na úlevu při platbě školného se vychází z 1,5 násobku životního minima. Jsem samoživitelka, dcera také student VŠ. Prosím, jaké příjmy jsou pro výpočet nároku syna na úlevu z platby školného brány na zřetel? Děkuji Eva

    1. S tímto Vám opravdu neporadím, posuzování nároku na “slevu” na školeném nebo na sociální stipendium je plně v kompetenci dané VŠ a toho jaká má určená svoje pravidla a předpisy. Svůj dotaz tedy směřujte spíše na někoho ze studijního oddělení dané školy.

  56. dobry den chtela bych se zeptat jak to je kdyz ziji s pritelem ktery prispiva na domacnost stravuje se sam ja jsem bez zamestnani a mam dva syny na skole ve veku 16 a17 let podle socialni pracovnice nemam narok na prispevek zivobyti ze ma prispet pritel je povyny zivit syny neni otcem dekuji

    1. U dávek pomoci ve hmotné nouzi (kam spadá i příspěvek na živobytí) se posuzuje příjem všech osob ve společné domácnosti. Takže v tomto případě vám sociální pracovnice říká pravdu (takto je bohužel stanovený zákon o pomoci ve hmotné nouzi).

  57. Prosím,chtěla jsem ze zeptat,podepsala jsem dohodu o provedení práce,z úřadu práce nepobírám podporu v nezaměstnanosti a bylo mi řečeno že,si mohu přivydělat 4000kč-hrubého a ze sociálky pobírám 1646kč,přijdu o tuto částku,nebo se zohledňuje,že pracuji?
    Pak jsem se chtěla zeptat,kdybych si chtěla, zvýšit výživné ze zdravotních důvodu dítěte,tak se musí částka sčítat do společných příjmu i když by to bylo v soudním rozsudku,takto zdůvodněné? děkuji

    1. Pokud nemáte žádnou podporu v nezaměstnanosti, můžete si přivydělat, kolik chcete (omezení na příjem max. 4000 Kč současně s pobíráním podpory v nezaměstnanosti platilo do konce roku 2010).

      Pokud pobíráte sociální dávky a máte příjmy ze zaměstnání, tak to pochopitelně bude mít vliv i na sociální dávky. Zde je to ale složitější. Pokud nepracujete, pak máte zpravidla nárok jen na existenčním minimu, pokud pracujete, tak máte nárok na životní minimum (které je vyšší). Dále pak u některých dávek se posuzují příjmy až po určité době (například pro přídavky na bydlení jsou posuzovány příjmy za předchozí 3 měsíce, takže na ně můžete mít nárok i když máte vyšší příjmy. Nedá se tedy obecně říci, jestli vaše příjmy budou/ nebo nebudou mít vliv na vyplácené dávky. Toto musíte konzultovat na přílišném úřadu, který vám dávky vplácí.

  58. dekuji za odpoved ale pokud ja jsem bez prijmu ana syny mam 1400 Rodinne pridavky plus 1400 vyzivne na jednoho syna a na druheho 1200 ktere dostava nepravidelne druh ma 11000 a stoho plati 1500 vyzivne na sveho syna a exekuci celkem na domacnost jde 7500 mesicne plus penize synum na skolu 1200 na cestovne zbytek mam na zivobyti neda se stoho vyjit dekuji MALA

  59. Dobrý den mám dotaz.
    Byla jsem 10 měsíců na nemocenské po uschopnění jsem se nahlásila na pracovní úřad teť už nebudu dostávat podporu v nezaměstnanosti, a bohužel je problém i sehnat práci.
    Můj dotaz se týká toho zda-li mám nárok vůbec žádat o nějakou podporu či finanční pomoc, poněvadž bydlím u rodičů jejich měsíční příjem dohromady dělá asi 18tis. ale matka je momentálně na nemocenské.
    Přesto že bydlím u rodičů jsem plnoletá, byla jsem výdělečně činná 4 roky a to že bydlím u rodičů mě neosvobozuje z placení nájmu a poplatků za užívání části domu na bydlení. Jak je to v tomto případě posuzováno a mám vůbec šanci nějakou podporu dostat když teď nebudu mít ani korunu a práce bohužel je problém sehnat po dlouhodobé nemoci. Děkuji za odpověď

    1. Pokud žijete společně s rodiči, pak pro nárok na sociální dávky (pomoc ve hmotné nouzi budete posuzována společně s nimi (osoby ve společné domácnosti). Vzhledem k příjmu vašich rodičů vám tedy nárok na tyto dávky nebude přiznán.

      Pokud nemáte podporu v nezaměstnanosti a jste bez zaměstnání, mohla byste případně podstoupit rekvalifikaci. Pokud absolvujete rekvalifikační kurz pořádaný úřadem práce, můžete mít nárok na podporu při rekvalifikaci a popř., pak můžete snadněji najít nové zaměstnání.

  60. Prosím,jak je to s výživným na dítě,pokud otec dítěte nastoupil do vazby?dluží na výživném od února letošního roku,ale jeho nástup byl údajně ted v červnu,děkuji..

    1. Tím že je otec ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, je povinnost platit alimenty nezaniká. Měla byste tedy po něm dlužné výživné vymáhat. Pokud je ve výkonu trestu odnětí svobody a pracuje tam, je vám správa věznice povinná strhávat dlužné výživné z jeho platu. Pokud nepracuje, tak se dlužného výživného můžete domáhat po tom co ho propustí. Aktuálně ale bohužel není žádná možnost požádat např. stát, aby vám doplatit dlužné výživné za otce dítěte, který je ve vězení.

  61. Dobrý den chci se zeptat na co mám nárok.
    Jsem vedená na UP ale nepobírám žadné dávky,do června jsem měla částečný invalidní důchod,ten již skončil.Žiji s přítelem ten má invalidní důchod 7.774kč Má byt v osobním vlastnictví,měsíční náklady jsou 3,800 kč měsíčně.Děkuji za odpověd.

    1. Pokud žijte pouze vy sama s přítelem, životní minimum všech osob ve společné domácnosti je 5480,- Kč. Na dávky pomoci ve hmotné nouzi tedy nárok mít nebudete, protože vaše společné příjmy převyšují tuto částku. Měla byste ale mít nárok na přídavky na bydlení. Konkrétní výše závisí na tom, v jakém městě žijete (normativní náklady jsou různě vysoké podle velikosti města). Obraťte se tedy přímo na odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci.

  62. Dobry den chtela jsem se optat odchazim od pritele u ktereho jsem doposud zila s 8letou dcerou dostala jsem svuj byt chtela bych se zeptat na co mam narok pobirat kdyz budu vedena na uradu prace jsem rozvedena alimenty nepobiram.

  63. Jak se mám domáhat,kde se mám domáhat,když o něm nic nevím,kam nastoupil atd.Výživné jsme měli dohodou mimosoudně,ale najednou od února přestal..pořád říkal,že nemá..že je mu to fuk..tak nevím,co mám dělat a kam se obrátit…děkuji předem za radu..

    1. Musíte se obrátit na soud. Soud nařídí placení alimentů soudně. Pokud ani pak manžel nebude platit alimenty, je možné vymáhat dlužné výživné exekučně.

  64. dobry den,nevim jak mam resit navrat meho syna z ciziny,kteremu je 24 let ,nikdy v Cesku nepracoval a nyni ani praci po navratu sehnat nemuze..Muze se zaregistrovat na UP??Jestlize ano,co si s sebou ma vzit za dokumenty?Dekuji

    1. Ano na UP se zaregistrovat může. Pokud pracoval v cizině, může mu vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (zde záleží na tom v jaké zemi pracoval, podle toho je pak nutné doložit příslušné potvrzení). Pokud v cizině nepracoval, neb o pokud nemůže svoji pracovní činnost doložit nebo se nejedná o zemi, se kterou má ČR uzavřené příslušné dohody, pak nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  65. Dobrý den,
    výše výživného (6 300 Kč) byla vyměřena z mého čistého příjmu o výši 23 000 Kč. Nyní jsem byl půl roku bez zaměstnání a pobírám podporu o výši 8 500 Kč. Od 1. 7. 2011 mám nastoupit do zaměstnání, kde můj čistý příjem má činit 12 000 Kč.
    Jsem rozvedený a mám 2 děti – je jim 7 a 5 let.
    Chci požádat o snížení alimentů, jaká si myslíte že bude jejich reálná částka?
    Předem mnohokrát děkuji
    Milan

    1. Omlouvám se, ale s tímto vám neporadíme, výše alimentů je stanovena soudem, není na to přesný návod, pouze doporučení, každopádně je to, ale něco s čím nemáme zkušenost, takže se zkuste zeptat jinde.

  66. Dobrý den, moje maminka je již čtyři roky vdova. Vdovský důchod pobírala jen jeden rok. Nyní žije jen ze svého platu který je cca 8500 Kč čistého.(pracuje jako státní zaměstnanec u policie a nemůže si tím pádem nikde přivydělávat) Náklady na bydlení má cca 3400 Kč. Zajímalo by mě jestli by neměla nárok na nějaký příspěvek na bydlení nebo něco podobného. Je těžké vyjít s 5tisici na měsíc a ani já ani sestra na tom nejsme platově příliš dobře abychom ji mohli finančně podpořit. Děkuji za Vaši odpověď.

    1. Na přídavek nárok mít může – podmínkou je aby v daném bytě měla trvalé bydliště. Dále pak bude záležet na tom, jestli tam žije sama, nebo i s vámi? Pak také hraje roli to, jestli se jedná o nájemní byt, družstevní nebo byt v osobním vlastnictví. A nakonec i to, o jak velkém město se jedná.

      Pokud žije sama v nájemním bytě v Praze, pak výše příspěvku na bydlení bude 390,- Kč, za jiných podmínek ale výpočet může vycházet jinak.

      1. Děkuji za Vaši reakci.Jedna se o družstevni byt v Ostravě ve kterém žije sama a ma tam trvalé bydlište.Byt patři moji sestře.Ta žije s rodinou jinde.

      2. Děkuji za Vaši reakci. Jedná se o družstevní byt v Ostravě, který patří mé sestře. Ta žije v jiném bytě se svou rodinou. Mamka tam má nahlášené trvalé bydliště a žije tam sama.

        1. Pokud má v bytě uzavřenou nájemní smlouvu a žije tam sama, pak by měla mít nárok na přídavek na bydlení. Výše příspěvku na bydlení je 850,- Kč. Žádost je nutné podat na příslušném odboru sociální péče a doložit příjmy za poslední 3 měsíce a také náklady na bydlení (nájem a všechny složenky za plyn, elektřinu atd.) také za poslední 3 měsíce dozadu.

  67. DOBRY DEN JEN JSEM SE CHTELA ZEPTAT NACO MAM NAROK KDYZ BUDU ZIT SAMA S 8LETOU DCEROU JSEM NA URADU PRACE,BYDLIM V NAJEMNIM BYTE JEN BYCH CHTELA VEDET NASE ZIVOTNI MINIMUM DEKUJI

  68. dobry den chcu se zeptat mam egzekuci na plat ale pobiram invalidni duchod a chtela jsme se zeptat kolik me muzou vzit kdyz pobiram 7490 ziji sama deti nemam dekuji za odpoved

  69. Dobrý den,měla bych dotaz.Mám syna 9 let na kterého beru alimenty,dalšího syna 1 rok a dceru na cestě.Manžel je na úřadu práce,nic nepobírá a já mám 3800 rodičovský přízpěvek plus alimenty a přídavky,ale i tak nám do životního minima schází 2000 tisíce.Máme na ně nárok,když jsme v podnájmu,kde nemáme trvalé bydliště?Já mám trvalé bydliště na úřadu a manžel u rodičů.

    1. Pokud jsou vaše příjmy nižší, než životní minimum pak můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pokud tomu správě rozumím tak nyní žijete vy + váš manžel + jedno dítě ve společné domácnosti. V tom případě je životní minimum 8080 Kč. Záleží tedy na tom, jaké jsou vaše celkové příjmy (rodičovský příspěvek + alimenty + přídavky na dítě + případné další příjmy). Pokud jsou nižší, pak je nutné obrátit se na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci a podat si žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi.

  70. Dobrý den,měla bych dotaz.Bydlíme v nájmu,kde ted platíme 6600,-,náš celkový příjem je 21800,-.Počet osob v domácnosti je 2dospělé osoby,2děti do 6let,1dítě 6-15let,chtěla jsem se zeptat,jestli nyní máme nárok na příspěvek na bydlení.Příští měsíc má začít rekonstrukce domu a nájemné se zvedme celkem na 9000,-kč,měli bychom popř.pak nárok na příspěvek na bydlení a mužem ho žádat až po třech měsících placení 9000,–měsíčně??Ještě se chci zeptat,jestli mám nárok na přídavky na děti a pokud ano ,jak by to ovlivnilo příspěvek na bydlení.Chci ještě podotknout,že příjem 21800,- máme od prosimce 2010,přdtím jsme měli 25600,z duvodu větší mateřské.Moc vám děkuji za odpověd.Jakešová Michaela

    1. Pro nárok na přídavek na bydlení je rozhodující i velikost města, ve kterém bydlíte (je jiná v Praze a jiná v malých městech). Aktuálně vzhledem k příjmům a nákladům na bydlení tedy nárok na přídavek na bydlení nemáte. Pokud se vám zvýší náklady na bydlení tak si žádost můžete podat – ale je to opravdu tak že se posuzují náklady za předchozí 3 měsíce (je nutné doložit tyto náklady pomocí složenek nebo zaplacených účtů) takže žádost i můžete podat až po uplynutí těchto 3 měsíců.

      U přídavků na dítě je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok, tj. době 1. 10. 2010 až 30. 9. 2011 se posuzují příjmy za rok 2009, v době 1.10.2011 až 30. 9. 2012 se posuzují příjmy za rok 2010 atd. Záleží tedy na vašich příjmech v tomto období

      Přídavky na dítě (pokud byste na ně měli nárok se posuzují jako příjem u přídavku na bydlení.

  71. Dobrý den mám dotaz ohledně dávek,přibližně kolik bych mohla dostat, můj příjem je 8300, žijeme v podnájmu já,přítel a tři děti,přítel žádné příjmy nema je veden na UP bez podpory, nájemné nám činí 8600 se vsim. Zadam o radu na co mame narok? Trvaly pobyt zde mame vsichni. A jeste jedna otázka , je nutné tu mít trvalý pobyt dele jak 3 měsíce pokud chci zadat o prispevek na bydleni? Děkuji k.

    1. Vzhledem k vašim příjmům můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí), výše je závislá na tom jaké životní minimum vaší rodiny.

      U přídavků na bydlení je nutné doložit náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce. Pokud tedy v bytě bydlíte kratší dobu, tak podat žádost můžete až po uplynutí těchto 3 měsíců. Konkrétní výše přídavku bude záviset na tom, jaké jsou vaše příjmy (započítávají se např. i přídavky na děti) a také na tom o jaké se jedná město (výše přídavku je různá pro různá města.) Konkrétní výši si můžete sami spočítat např. zde: http://www.kurzy.cz/kalkulacka/prispevek-na-bydleni/

  72. Nase zivotni minimum je 10600kc a naklady nabydleni 8600kc,uplne cisty prijem 8300kc tak kolik bychom mohli dostat? Bydlime tu jiz pres rok ale trvaly pobyt mame necely tyden,tak me zajimalo zda muzeme zadat o prispevky naa bydleni,nekde jsem slysela,ze je nutne mit 3 mesice trvaly pobyt a pak teprve zadat, to by me zajimalo nejvice. Dekuji K.

    1. V případě že jsou vaše příjmy nižší, než je zákonem stanovené minimum, měli byste mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi, tedy doplatek do výše životního minima. Co se týká přídavku na bydlení tam zákon pouze požaduje trvalý pobyt (není určena doba) a doložení nákladů na bydlení a příjmů za předchozí čtvrtletí. Pokud tedy v bytě bydlíte již delší dobu, nárok byste mít měli. Konkrétní výše viz předchozí odkaz.

  73. dobry den mela bych dotaz, ziji s malou dcerou a sama ma1,5 a ted jsem otehotnela znovu, chtela bych se zeptat jestli budu mit 3letou variantu a nebo musim mit rovnou 4letou, nez jsem porodila svoje prvni chodila jsem do prace ale mela jsem smlouvu na dobu urcitou tak jak to budu mit ted dekuji za odpoved

    1. Pokud již skončilo vaše zaměstnání tak nemáte nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) a tím pádem si pak ani nemůžete zvolit variantu rodičovské dovolené, ale měla byste automaticky být na 4 leté variantě.

  74. Dobrý den,chci se zeptat jak to má udělat bezdomovec,když chce bydlet na ubytovně,nemá na nájem a ČSSZ mu odmítá dát příspěvek na bydlení,z čeho má tu ubytovnu teda zaplatit?NENI TADY NÁHODOU NĚJAKÝ NEDOSTATEK V ZÁKONECH?To má zůstat na té ulici na furt,protože se na něj ČSSZ PROSTĚ VYKAŠLE?

    1. Existují dvě dávky na bydlení – Příspěvek na bydlení = na ten nárok pouze pro byt, ve kterém je vedeno trvalé bydliště. Druhá dávka je pak doplatek na bydlení. Jedná se o dávku pomoci ve hmotné nouzi a nárok na něj vzniká, pokud jsou příjmy nižší než životní minimum.

      1. No oni muj daj to životní minimum,což je nějaký 3000 kč,ale z toho asi těžko zaplatí ubytovnu,tak jak to má teda udělat?Podle mne by měl mít nárok na životní minimum a příspěvek na bydlení,aby tu ubytovnu zaplatil.Takle se z toho dna nedostane nikdy.NÉ KAŽDÝ MÁ VLASTNÍ BYT.

        1. Jak už bylo uvedeno v předchozí reakci, v tomto případě může být nárok na doplatek na bydlení, což je také dávka pomoci ve hmotné nouzi určená na bydlení. Pro konkrétní posouzení žádosti je nutní obrátit se na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci.

  75. Dobrý den,
    Jsem student, bydlím bez rodičů (se spolubydlícím) a nepobírám žádnou podporu, ani příspěvky od rodičů (rodiče jsou rozvedeni a soud mně svěřil do péče matce). Na příslušném úřadě mi bylo sděleno, že pokud chci žádat o jakékoliv příspěvky, musím nejprve podat žalobu na rodiče za neplnění výživnické povinnosti. Mé příjmy za posledních min. 5 měsíců,činí dohromady cca 3000,- Chtěl bych se Vás proto zeptat,jaké mám možnosti na získání nějaké podpory a co proto musím udělat? děkuji za odpověď.

    1. Pokud jste student, tak podle zákona mají vyživovací povinnost rodiče (oba dva). Pokud rodiče svoji vyživovací povinnost neplní, je opravdu nutné obrátit se na soud. Ten by měl buď rozhodnout o povinnosti vašich rodičů platit vám výživné (pak můžete soudem určené výživné vymáhat exekučně), nebo v určitých případech může soud rozhodnout, že na vaši rodiče už nemusí plnit svou vyživovací povinnost. Teprve na základě takového rozhodnutí by vám vznikal nárok na sociální dávky (pomoc ve hmotné nouzi a popř. jiné.)

      1. Děkuji za odpověď. Rád bych se tedy ještě zeptal, kde zjistím jak postupovat v tomto procesu. Existuje místo, kde je možné získat potřebné informace? popř. jestli je možné získat radu zde u Vás? Ještě jednou děkuji.

        1. Postup je takový že buď se zkusíte s rodiči domluvit, že vám budou přispívat na studium nějakou pravidelnou částkou. Pokud tato dohoda není možná, pak se musíte obrátit na okresní soud v místě trvalého bydliště a podat žalobu na určení výživného zletilého dítěte. Není to nic složitého, vzory jak má vypadat podání k soudu se dají najít na internetu zdarma.

  76. Dobrý den
    Chtěla bych se na Vás obrátit s otázkou ohledně životního minima.Jsem samoživitelka dvou dětí/9a4roky/můj plat je 9500Kč otec by měl platit výživné na obě děti dohromady 6500Kč což ale neplatí platí jen velmi zřídka co 4 měsíce a to částku 2tis. pobírám přídavky na děti 1100Kč .Mé celkové příjmy jsou tedy 10600KČ byt platím 8500Kč mám nárok na nějaké dávky na bydlení či pomoc v hmotné nouzi?Byt je pouze pronájem…Děkuji za odpověd.

    1. Vaše životní minimum (Vy + obě děti) je 6440 Kč. Vzhledem k tomu že vaše příjmy jsou vyšší než zákonem stanovení životní minimu, tak se ve vašem případě nedá hovořit o hmotné nouzi.

      Přídavky na bydlení jsou ale něco jiného. U nich se posuzují náklady na bydlení a příjmy. Pokud bydlíte v nájemním bytě a máte zde trvalé bydliště, pak si můžete požádat o přídavek na bydlení, Je nutné doložit náklady na bydlení (zaplacené účty/složenky) a příjmy za poslední 3 měsíce. Konkrétní výše závisí na tom, o jaké se jedná město (výše přídavku na bydlení se liší podle velikosti města).

  77. Dobrý den,mam jeste jeden dotaz ohledne davek na bydleni, priplatky na bydleni nam nechteji dat z duvodu ze nejsme pod primym majitel bytu,nybrz jsme v podnajmu pod najemcem ktery je v najmu u druzstva, mame moznost nebo nejakou nadeji jeste jiti zadat o doplatky na bydleni? Budeme mit na ne narok ,kdyz nemame narok na priplatky na bydleni? Nas prijem je dosti nizky na to kolik platime.Dekuji za radu K.

    1. Doplatek na bydlení je dávka pomoci ve hmotné nouzi, poskytuje se pouze v případě, že vaše příjmy jsou pod hranicí životního minima. Záleží tedy na tom jaké životní minimum vás (nebo resp. všech osob ve společné domácnosti) a na tom jaké jsou vaše příjmy.

      1. ano vim , ale zajima me,zda si muzeme skusit zazadat kdyz nam nebylo schvaleno prispevky na bydleni, je tam psana podminka,takze myslite ze to mame skusit? zazadat i kdyz nemame narok na prispevek? Nas prijem je uplne se vsim 8300kc a naklady na bydleni 8600kc.

        1. jeste tedy doplnim nase zivotni minimum je 10640kc a prijmy tedy 8300kc najemne se vsim vsudy 8600kc, k,zajima me ta podminka priplatku na bydleni na ktery narok nemame

          1. Pokud máte nižší příjmy, než je životní minimum pak se můžete obrátit na sociální úřad a podat žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jsou to dvě hlavní dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

            Zákon umožňuje poskytnout doplatek na bydlení i ve výjimečných případech, kdy žadatel nemá nárok na příspěvek na živobytí, případně i žadateli, který nemá nárok na příspěvek na bydlení, protože využívá jinou než nájemní formu bydlení.

            Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.

  78. Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu, rozešla jsem se s přítelem který mi řádně platí alimenty ale nemám to dané přes soud. Proto bych vás chtěla požádat kam si to jít vyřídit. Děkuji

    1. Pokud vám přítel neplatí alimenty, nebo pokud chcete, aby byly alimenty určeny soudem, musíte se obrátit na soud v místě vašeho trvalé bydliště a podat žalobu o soudní určení výše výživného. Jak má vypadat podobná žaloba najdete buď na internetu, nebo se můžete obrátit na nějakého právníka, s tímto vám zde neporadíme.

  79. Dobrý den,
    ocitla jsem se v dluhové pasti, nemohu všechny své úvěry splácet. Byla mi v červnu nařízena exekuce na bankovní účet, kam mi chodí mzda cca 14 000. Tato exekuce na účet bude dále zvyšovat další dluhy. Prosím, jak mám danou situaci řešit, když exekece na účet činí cca 100 000,- Při mé výši platu bude trvat rok. Z čeho člověk po celou tuto dobu žije? Mohu žádat o životní minimum? Prosím, co mám dělat? Na koho se mám obrátit? Nyní v červenci jsem si vyzvedla dvojnásobek životního minima, ale co bude dál?
    Mohu využít podání osobního bankrotu?
    Děkuji za radu.
    Vlasta

    1. Nechte si posílat mzdu na jiný bankovní účet (někoho známého) nebo si nechte mzdu vyplácet v hotovosti nebo si nechte posílat mzdu složenkou na poštu = záleží, jak se domluvíte se svým zaměstnavatelem.

      To jestli by pro vás bylo dobré požádat o osobní bankrot takto neposoudíme. Záleží na tom jaká je celková výše vašich dluhů a na tom jaké jsou vaše příjmy / majetek.

  80. Dobrý den,měla bych jít na rizikové těhotenství,ale denní výměra nemocenské mi vychází jen na 107 Kč.Mám ve s vé péči ještě dvě děti 9 a 8 let,žijeme v nájemním bytě.Bude mi nízkou nemocenskou někdo doplácet do životního minima?Děkuji za odpověď.

    1. Záleží i na tom, jaké máte další příjmy (přídavky na děti, alimenty ap.). Životní minimum ve vašem případě je 6800 Kč. Pokud jsou/budou vaše příjmy nižší než tato částka, tak byste měla mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí/doplatek do životního minima).

  81. Jsem svobodna,cekam dite,nikdy jsem nepracovala a nejsem na uradu prace.Budu mit narok na materskou a prispevek vnouzi_Dekuji za odpoved Ladka.

    1. Nárok na mateřskou máte, pouze pokud jste v uplynulých dvou letech před podáním žádosti o mateřskou platila alespoň 270 dní nemocenské pojištění. Na mateřskou tedy nárok mít nebudete. Budete mít nárok pouze na rodičovský příspěvek (4 letá varianta).

  82. Mame zaplatit soudni vylohy 35000kc.Jaka castka nam musi zustat abychom utahli byt,jidlo.leky atd.Nas prijem dohromady je 16000kc.Oba jsme duchodci.

    1. Pokud je nařízena exekuce na příjem, pak vám musí zůstat nezabavitelná částka. Ta se stanovuje na základě toho o jakou se jedná pohledávku a podle toho jaký máte příjme – společný příjme nehraje roli, rozhoduje konkrétní příjem jednotlivce. Pokud se nejedná o exekuci, pak je na vás, kolik budete dobrovolně platit. Základní nezabavitelné minimum je 5326 + dále se navyšuje o 1331,50 Kč za manžela nebo manželku tj. celkem 6657,5 Kč pro každého z vás. Konkrétní nezabavitelná částka by ale byla vyšší, záleží ale na vašich příjmech.

  83. Dobrý večer, asi to sem nepatří, ale zkusím se zeptat. Když jsem zjistila, že mě zaměstnavatel nepřihlásil a tudíž za mě neplatí sociální a zdravotní poplatky, kam se mám obrátit, resp. kam dojít? Jsem z Prahy, pracovní smlouvu mám. Moc děkuji za odpověď.

    1. Jestliže jste zjistila, že zaměstnavatel za vás nehradí sociální a zdravotní pojištění, pak vám doporučuji to písemně oznámit příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně. Tyto by se pak měli obrátit na vašeho zaměstnavatele a řešit to přímo s ním.

  84. Dobrý den, jsem studentem vysoké školy (22 let) a prakticky samoživitel. Od matky dostávám měsíčně okolo 1000 Kč a asi 2000 z otcovi strany jako sirotčí důchod. Řádně si platím ubytování ve výši 1900 kč jinak veškeré ostatní výdaje na stravu a oblečení musím řešit formou příležitostných přivýdělků. Myslíte že bych mohl uspět při žádosti o příspěvek na bydlení nebo jakýkoli jiný příspěvek a popřípadě o kolik by to zvedlo mojí současnou situaci. Děkuji

    1. Jako student VŠ se považujete za nezaopatřené dítě. Vyživovací povinnost tedy mají stále rodiče. Z tohoto titulu tedy nemáte nárok na jiné sociální dávky než je přídavek na dítě.

  85. Dobrý den zajímalo by mě kdy vzniká nárok na příspěvek na bydlení a co vše se posuzuje.Jsme 4členná rodina děti 14,18 a dva dospělí nájem a vodné je zhruba 5900,topení asi 12000ročně,odpady 2000 ročně,elektrika 2300měsíčně to je zhruba 9500měsíční výdaj na bydlení,kolik nesmí překročit měsíční příjem rodiny aby vznikl nárok na tuto dávku díky za odpověď

    1. Při žádosti o přídavek na bydlení se posuzují náklady na bydlení za poslední 3 měsíce a dále pak příjmy za stejné období. Dále musíte mít v daném bytě trvalé bydliště + rozhoduje, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví nebo nájem nebo družstevní byt a dále pak velikost města.

  86. Dobrý den chci se zeptat jestli kdyý jsem vedena na úp a ten mi hradí ubytování na azylovým domu a chodí mi příspěvek životn minimum 3410 každý měsíc na účet tak jestli když mi zablokují účet kvůli exekuci tak jestli mi to životní minimum vemou nebo jak to bude?je to jedinej příjem děkujio

  87. Dobry den. Chci se zeptat jestli. mam narok na naky prispevky. Bydlim se synem u rodicu. Pobiram rodicak 3800 a pridavky 500. Byvali pritel mi prestal platit alimenty a ja mam na cely mesic kdyz poplatit pojistku a sporeni synovi mi zbydou necely tri tisice. Rodicak mi tet v breznu bude koncit. Praci schanim uz dva mesice ale beznadejne. Muzu dostat krone pridavku jeste nejakej prizpevek?

  88. Dobrý den chtěla bych se zeptat,žiji v podnájmu s 12 synem, před v listopadu 2014 jsem přišla o práci a tet momentálně jsem vedena na ÚP podporu pobírám 4800 + 1500 alimenty ale náklady na bydlení činí 7900 kč za měsíc tudíž už to nezvládám platit zásoby jsem vyčerpala a proto bych se chtěla zeptat zda bych měla nárok na nějaké dávky i když v bytě a ve městě nemám trval.pobyt ten mám pořád u rodičů nemám se kam jinam nahlásit majitelka ktera mi dala podnájemní smlouvu mě nepřihlásí a mě všude říkají že když nemám v bytě trval.pobyt na nicnárok nemám, už jsem s toho dosti zoufalá jelikož pokud to tak je, tak se budem muset někam odstěhovat nevím tedy kam ale budem muset jelikož už nemám na nájemné.děkuji

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *