Zajímá vás, kolik činí životní minimum pro matku s dítětem? Pro stanovení této částky bude rozhodující především věk dítěte. Celkové životní minimum matky a dítěte totiž bude stanoveno jakou součet toho, co náleží matce (tedy běžné životní minimum jednotlivce) a dále pak částka který je určena pro nezaopatřené dítě. Zákon rozlišuje celkem tři kategorie:
- Nezaopatřené dítě do 6 roků má nárok na částku 1600 Kč
- Nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 roků má nárok na 1960 Kč
- Nezaopatřené dítě ve věku 15 – 26 roků má nárok na 2250 Kč
Životní minimum pro matku se pak stanoví 2880 Kč, což je částka, která je určena pro první dospělou osobu ve společné domácnosti
Příklady výpočtů:
Životní minimum pro matku s dítětem do 6ti roků
- Částka pro matku = 2880 Kč / měsíc
- Částka pro dítě = 1600 Kč / měsíc
- Celkem = 4480 Kč/měsíc
Životní minimum pro matku s dítětem do 6 – 15 roků
- Částka pro matku = 2880 Kč / měsíc
- Částka pro dítě = 1960 Kč / měsíc
- Celkem = 4840 Kč/měsíc
Životní minimum pro matku s dítětem do 15 až 16 roků
- Částka pro matku = 2880 Kč / měsíc
- Částka pro dítě = 2250 Kč / měsíc
- Celkem = 5130 Kč/měsíc
Dobrý den, doteď jsem byla 3 roky na mateřské s jedním dítětem. Mateřská mi končí na konci měsíce, a v původním zaměstnání mě už nevezmou zpátky (pracovní poměr bude ukončený dohodou). Slyšela jsem, že v takovém případě by mi měla dostávat životní minimum od státu. Kolik vlastně v takovém případě dostanu?
Po skončení mateřské, pokud nebudete dále zaměstnána, tak si můžete požádat o podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte nárok, protože po dobu mateřské dovolená jste byla evidovaná jako zaměstnaná.
Výpočet podpory v tomto případě ale nebude zohledňovat vaše předchozí příjmy v zaměstnání. Částka, na kterou budete mít nárok, se stanoví tabulkově. Od 1. 1. 2011 je to pro první dva měsíce 3499 Kč, další dva pak 2799 Kč a poslední měsíc to bude 2566.
Životní minimum, na jaké máte nárok jako matka s dítětem, je součet 2880 + 1600 Kč =4480 Kč. Vzhledem k tomu že výše životního minima je více, než kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, tak si můžete požádat o doplatek do životního minima na příslušném sociální úřad ve vašem městě.
Zůstala jsem sama s 12letou dcerou.Skončí mi podpora v nezaměstnanosti příští měsíc.Na jaké sociální dávky mám nárok,když dostávám 3000měsíčně alimenty a jiný příjem nemám.Nájem a inkaso platím 7000 měsíčně.
Máte nárok na přídavek na dítě ve výši 610 Kč. Životní minimum pro vás a dceru je částka 4840 Kč. Pokud budete mít příjem jen 3000 Kč (alimenty) + 610 Kč (přídavky), tak byste měla mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi ve výši 1230 Kč (doplatek do životního minima). Dále byste také mohla mít nárok na přídavky na bydlení – pokud bydlíte ve vlastním bytě nebo v nájmu a máte tam vedené trvalé bydliště. Výše přídavku na bydlení závisí na tom, kde bydlíte (jeho výše je jiná v Praze a jiná v menších městech a dále na tom jestli se jedná o váš byt nebo nájem).
Dobrý den, za nedlouho mi končí podpora v nezaměstnanosti. Mám 4 letého syna. Trvale bytem mám nahlášené u své maminy. Bydlím s otcem (majitel RD) dítěte (také mezaměstnaný-bez podpory), bydlí zde i jeho máma důchodce. Budu mít na něco nárok? Dostávám přídavek na dítě. Děkuji
Životní minimum by se v tomto případě počítalo pro všechny osoby ve společné domácnosti, tj. 3 dospělé osoby a dítě. Výše životního minima je 9680,- Kč. Proti této částce se pak započítávají všechny příjmy (přídavek na dítě, popř. důchod, který dostává matka otce vašeho dítěte). Pokud jsou celkové příjmy nižší než životní minimum, lze žádat o doplatek do životního minima (dávky pomoci ve hmotné nouzi. Dále také v závislosti na tom jaké jsou vaše náklady na bydlení, je případně možné zažádat o příspěvek na bydlení.
Dobrý den. Mám k poslednímu únoru výpověď ve zkušební době a žádný nárok na podporu. Na radu jsem šla na neschopenku v zákoné lhůtě do 7 dnů po výpovědi.Za březen stále sociálka neposlala peníze a já kromně příspěvku na bydlení a přídavků nemám nic víc. Celkově mám při pětičlenné rodině živ. min. 10 9ěékč asi.Skutečný příjem za duben však dělá jen 9540kč. Alimenty nemám neb otec dětí je nezaměstnaný a vyškrtnut nesmyslně s úřadu práce a sociálka mu zrušila živnost. Platil by, ale nárok má jen na hmotnou nouzy a ta činní 2020kč za co i on má problém vyžít.Má cenu se v mém případě někam obracet. Dostala bych něco navíc?Po zrušení soc. dávek nás stát dostane na dlažbu.Jen mě vyhodili díky důchodcům co mají přednost všude.
Záleží na tom, jaké máte příjmy – pro nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi se zohledňují jen příjmy z nemocenské, mzda, důchod nebo třeba přídavky na děti. Naopak třeba přídavky na bydlení se nezohledňují jako příjem. Pokud tedy máte příjmy (mimo přídavek na bydlení) nižší než je životní minimum, tak si můžete požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima).
Děkuji.
Mám v měsíci dubnu jen příspěvek na bydlení a na 4 děti přídavky a celkem necelé 9600kč. Jde o to jestli se zohledňuje a počítá i předchozí 3 měsíce
To platí pro přídavky na bydlení, kde se zohledňují náklady na bydlení a příjmy za předchozí tři měsíce
Moc děkuji a omlouvám, se nikdy jsem nemusela o nic žádat. Vždy jsem si dokázala vydělat a teď se cítím jak chudák co nemůže zajistit dítě a sehnat práci.
Jsem sama s 13 letou dcerou. Na jakou výši sociálních dávek mám nárok, když pobírám alimenty ve výši 500,- kč a a odpracuji 30 hodin veřejné služby. Bydlím na městské ubytovně kde platím 3570,- kč. Děkuji za odpověď.
Životní minimum ve vašem případě je 4840 Kč. Pokud vaše celkové příjmy (včetně alimentů a dalších sociálních dávek jako třeba přídavky na děti) nedosahují této částky, mohla byste mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Dále byste velmi pravděpodobně mohla mít nárok na přídavek na dítě. Vzhledem k tomu že bydlíte na ubytovně tak nárok na přídavky na bydlení mít nebudete. Pro posouzení vaší konkrétní situace bude nejlepší obrátit se na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci.
Dobrý den měla bych dotaz podle čeho se vypočítá doplatek na bydlení zda se započítává do živ. minima.Dále pak jak je to v případě když mám sice určeny alimenty na 500 kč ale už třetí měsíc je ve skutečnosti nemám.Bylo mě řečeno že je to zohledněno ale nevím co si mám pod tím přectavit.Jsem sama s 13letou dcerou pobírám přídavek na dítě 610kč příspěvek na živobytí 3867kč,doplatek na bydlení 3287kč na příspěvek na bydlení nemám nárok.Nájemné činí 3570kč.Zajimalo by mě jaký je rozdíl mezi živ.minimem a částkou živobytí a jak se vypočítá.Má sos. pracovnice mě řekla že se podle kalkulaček na internetu nemůžu řídit.Předem děkuji za odpověd.
Pokud bydlíte ve společné domácnosti jenom s vaší dcerou, pak životní minimum je u vás částka 4840 Kč.
Výše doplatku na bydlení se vypočte tak, že se od částky odůvodněných nákladů na bydlení připadajících na kalendářní měsíc (snížené o příspěvek na bydlení náležející za předchozí kalendářní měsíc) odečte částka, o kterou příjem osoby/společně posuzovaných osob (včetně vyplaceného příspěvku na živobytí) převyšuje částku živobytí osoby/společně posuzovaných osob.
Mladá paní je v současné době sama s 3 letým dítětem. Nikdy nepracovala. Má přiznanou invaliditu I. stupně pobíra 5 200,- Kč. Manžel mimo trvalé bydliště dlouhodobě v PN pobírá cca 5 000,- Kč. Má mladá pani nárok na některou z dávek ? Hmotná nouze, sociální příspěvek, příspěvek na bydlení apod. ? Děkuji.
Životní minimum rodiny (2 dospělé osoby + dítě 3 roky), je 7080 Kč, pokud jsou celkové příjmy rodiny 10.200 tak nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi mít nebude. Mohla by mít nárok na přídavky na dítě nebo na dávky na bydlení. U přídavků na dítě závisí na příjmech za předchozí rok. U přídavků na bydlení se posuzují příjmy a náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce. Podmínkou pro nárok na dávky na bydlení je bydlet v nájemním bytě nebo v družstevním nebo se musí jednat o byt/dům v osobním vlastnictví a žadatel zde musí mít vedeno trvalé bydliště. Bez znalosti dalších údajů tedy není možné říci, jestli má paní nárok na tyto dávky a v jaké by byly výši. Nejlepší bude obrátit se na příslušný odbor sociální péče, kde budou schopni poradit lépe.
Díky za zcela vyčerpávající informaci. Z uvedeného tedy plyne, že nastala doba, kdy musí začít mladá pani pracovat. Ještě jednou díky.
Dobry den mam takovy dotaz jsem sama s 1,5ročni holčičkou,sice bydlim u rodiču,ale pobiram rodičovsky přispěvek 3800,ale tady čtu že moje životni minimum je 2600 a me dceři 1600 a 500 přidavky na prcka když to spočitam tak to je 4700 jak je možně že dostavam 3800+500 přidavky.Žadala jsem o peněžni nouzi a tam mi bylo řečeno že na ni nemam narok že mam ještě 900 navic??Tak jsem z toho jelen.Muže mi to prosim někdo vysvětlit??Moc Moc děkuji Knesplova
Počítáte to špatně 500 korun, jako přídavek na dítě se považuje za příjem, váš celkový příjem je tedy 4300. Při posuzování nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi se navíc zohledňuje, příjem všech osob ve společné domácnosti. Pokud bydlíte společně s rodiči, je pravděpodobné, že jste pro účely této dávky posuzována společně s nimi. Životní minimum pak nemusí být jen částka na vás 2880 (první dospělá osoba v domácnosti) + 1600 Kč (dítě do 6 roků) ale i částka za další osoby ve společné domácnosti. Je také otázka jestli současně nedostáváte nějaké alimenty.
Dobry den,ano s rodiči bydlim,ale nechapu jak muže souvisit moje a dreci životni minimum s rodičema.měla bych pobirat životni minimum+přidavky.Tak jsem z toho uplně jelen.Jsem mlada v tomto neumim chodit,jen jsem nepochopila že dostavama malo měla bych dostavat to životni minimum??Alimenty nepobiram mame otec neuveden-neni prostě k nalezeni.O hmotnou nozi tak nechci žadat ale jen se chci zeptat jetsli mam narok dostavat svoje a dreci životni minimum.Moc děkuji za odpověd jsem v tom hloupoučka.
Podle zákona o pomoci ve hmotné nouzi a také podle zákona o životním a existenčním minimu se při posuzování nároku na sociální dávky společně posuzují jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které písemně prohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby3).
Sama uvádíte, že bydlíte u rodičů, takže pro nárok na dávky není rozhodující pouze váš příjem a životní minimum vás a dcery, ale všech osob ve společné domácnosti
Dobrý den jsem samoživitelka na mateřské nyní mi to bylo sníženo na 3800kč,mám nějaký narok na dávky.Memu sinkovi je 9měcicu je postizeny ale pry ho nemohou posoudit dokud mu neni rok,tak by me zajmalo jestli mohu o neco zadat.Děkuji
Dobrý den,
přístí měsíc mi skončí podpora v nezaměstnanosti, jsem sama s dvami dětmi 5 a 9 let.Dostávám alimenty 4000 Kč a zažádala jsem si o příspěvěk na bydlení, který mi vypočítali na 1200Kč.
Vím, že minimum pro nás je 6440 Kč, můžu si ještě o něco zažádat? Moje inkaso děla 5500 Kč měsíčně.
Děkuji
V závislosti na tom, jaké jste měla příjmy v předchozím roce byste měla mít nárok i na přídavky na dítě (500 + 610). Tyto přídavky by se pak zohledňovaly také jako příjem. Pokud s vámi ve společné domácnosti nežijí další osoby, pak byste měla mít eventuelně nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima). Přídavky na bydlení se nezhohledňují jako příjem.
Dcera byla ke konci roku 2010 zaměstnána 6 měsíců,odešla dohodou k 10.1.2011. Po odchodu zjistila že je těhotná, termin porodu konec srpna 2011.Do května pobírala podporu.Bydlí v RD s babičkou, každá má svoji vlastní domácnost.Měla nebo má nárok na jiné dávky a z čeho má žít do porodu? Děkuji
Pokud bydlí v RD s babičkou tak pro nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi bude rozhodující, jestli se jedná o dvě samostatné bytové jednotky (viz kolaudační rozhodnutí nebo katastr nemovitostí). Pokud ne, bude se dcera posuzovat společně s babičkou – jako osoby ve společné domácnosti. Pokud by jejich společný příjem nedosahoval částky životního minima, je možné žádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima). Opět, pokud se jedná o samostatnou bytovou jednotku a dcera zde má trvalé bydliště, může žádat o přídavky na bydlení.
Dobry den, dnes mi konci materska dovolena s dcerou. Byla jsem dnes na uradu prace a tam mi rekli ze mam narok na penize pouze 5 mesicu. Je to pravda? a co kdyz bych byla matka v domacnosti? mam narok na nejake penize??? byli neochotni se o tom semnou treba vubec bavit ale ja bych to potrebovala vedet. dekuji za odpoved
Pokud vám skončila rodičovská dovolená, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta je ale poskytována pouze 5 měsíců. Pokud pak nebudete pracovat, tak na žádné speciální dávky nárok nemáte. Pokud nebudete mít žádné příjmy, můžete na sociálce podat žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí nebo přídavek na bydlení a také byste měla mít nárok na přídavek na dítě). Jestli vám tyto dávky budou přiznány, ale závisí na tom, jestli žijete sama nebo jestli je s vámi ve společné domácnosti více lidí.
Agenda sociálních dávek opravdu nespadá do kompetence úřadu práce. Musíte se obrátit na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci.
Dobrý den mám dotaz.Jsem na soc. dávkách s 13letou dcerou na měst.ubytovně.Vzhledem k tomu že mě neni prodloužená nájemní smlouva jsem nucená si hledat pronájem.Chtěla bych vědět pokud buu bydlet v pronajatém bytě mám nárok na doplatek na bydlení.Bylo mě sděleno pokud nebudu mít v tom bytě trvalé bydliště tak na doplatek na bydlení nemám nárok.Chápu že nemám nárok na příspěvek na bydlení ale nechápu proč na doplatek.Životní minimum s dcerou činí 4840kč ztoho bych taak zaplatila akorát nájem.Děkuji za odpověd.
Bohužel, takto je to dáno zákonem. Pokud v daném bytě nemáte trvalé bydliště, nemáte možnost požadovat přídavky na bydlení.
Dobrý den, vyčetla jsem že i když budu v podnájmu atam většinou neni tr. pobyt lze získat doplatek na bydlení.Mám možnost pronájmu zza 4000kč mměíčně což není moc.Na ubytovně platím 36000 a doplatek mám3400.Zajímallo by mě jestli by ta částka doplatku nna bbydlení byla přibližně stejná vpřípadě kdybych byla v pronájmu.Děkuji za odpověd.
Nevím z jakých informací vycházíte. Pokud jde o příspěvek na bydlení dle zákona č. 117/1995 Sb., státní sociální podpora, ve znění pozdějších předpisů, žadatel musí mít nájemní smlouvu na předmětný byt, ve kterém má trvalé bydliště, či být vlastníkem předmětného bytu, ve kterém má trvalé bydliště.
Ptala jsem se na doplatek na bydlení a ne na příspěvek na bydlení. Toto jsem vyčetla: V případě podnájmu není vyloučeno doplatek na bydlení získat. Protože v podnájmu z pravidla nemáme trval. pobyt a nejde o nájemní formu bydlení, nezískáte zde příspěvek na bydlení z dávek soc. podpory. Na tuto možnost zákon pamatuje, při zohlednění soc. a byt. situace, kdy je možno i na jinou formu bydlení doplatek na bydlení získat. Ovšem i zde platí zohlednění přiměřenosti nákladů na bydlení a podmínkou je samozdřejmě stav hmot. nouze.
Takže bych prosila o odpověď na moji otázku.Děkuji.
Výše doplatku na bydlení se vypočte tak, že se od částky odůvodněných nákladů na bydlení připadajících na kalendářní měsíc (snížené o příspěvek na bydlení náležející za předchozí kalendářní měsíc) odečte částka, o kterou příjem osoby/společně posuzovaných osob (včetně vyplaceného příspěvku na živobytí) převyšuje částku živobytí osoby/společně posuzovaných osob.
Dobrý den,
měla bych dotaz k sociálním dávkám pro mě a mé dvě děti.Jsem na rodičovské dovolené s mladším synem,druhému budou 3 roky.Na co a za jakých podmínek bych měla nárok.Chceme jít s manželem od sebe,tak abych věděla z čeho budeme žít.
Děkuji a hezký den
Pokud se rozejdete s manželem a děti budou svěřeny do vaší péče, máte nárok na výživné pro děti. Dále pochopitelně i nadále máte nárok na rodičovské přídavky, protože i nadále budete na rodičovské dovolené. Pokud je mladšímu dítěti méně než 2 roky, máte také právo požadovat příspěvek na výživu matky (na ten má nárok svobodná matka od otce dítěte až do 2 let věku).
U ostatních dávek, na které byste mohla mít nárok (přídavky na dítě, přídavky na bydlení atd.) Pak bude záležet na tom, jaké budou vaše příjmy. Nárok na dávky se posuzuje podle vašich příjmů a také podle toho jestli budete bydlet sama nebo třeba u rodičů atd.
A podle čeho se posuzuje výška výživného na mě?Máme s manželem dům na hypotéku,kdybychom bydleli s dětmi zde,měli bychom nárok na příspěvek na bydlení?Nebo by se musel dům prodat a přestěhovat se do bytu?Toto vše musí být řešeno přes advokáta?
Výživné nemusíte řešit přes advokáta – pokud se svým manželem dohodnete na výživném pro vás a pro děti se kterým oba budete souhlasit, pak se není potřeba obracet na soud. Neexistují, žádné konkrétní částky = je tedy na vás abyste zvážila finanční možnosti manžela a domluvila se s ním na konkrétní výši. Pokud se nedohodnete, pak je potřeba řešit vše soudní cestou. Zákon jako takový říká pouze:
§ 95 (1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
Tj. bude záležet, jak soud vyhodnotí přiměřené náklady.
U hypotéky na byt je to složitější, většinou je nutné abyste se při rozvodu dohodli kdo z vás hypotéku převezme. Jestli vy nebo manžel. A následně je nutné domluvit se s bankou, aby převzetí hypotéky schválila.
Nárok na přídavky na bydlení můžete mít – bude záležet na tom jaké máte náklady na bydlení (to co platíte za hypotéku, se nezohledňuje jako náklady na bydlení – pouze nájemné a služby) a také to jaké budou vaše příjmy. Nedá se tedy dopředu říci, jestli vám přídavek na bydlení bude nebo nebude schválen.
Dobrý den,chtěla bych se se zaptat,jsem na mateřské s 13měsíčnim dítětem,s otcem dítěte se soudím o výživné a o náhradu výbavy,do 9 měsícu jsem pobírala 7600kc a nyní jen 3800,podala jsem žádost v hmotné nouzi,ale byla mi zamítnuta,po 3 měsících jsem žádala znovu a ted čekám na vyjádření,žiji v RD s mou babičkou,v domě máme dvě bytové jednotky,ale veškeré poplatky za chod domu a energie,jsou napsany na babičku,mohu se prosím zeptat jaké mám v mé dost těžké situaci možnosti?Děkuji za odpověd.Andrea
Pokud jste si již podala žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi, tak musíte počkat, jestli vám bude přiznán nárok nebo ne. Podle všeho byste kromě rodičovského příspěvku měla mít i nárok na přídavek na dítě. Dále by vám eventuálně mohl vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi nebo popř. na přídavky na bydlení. Na základě vámi uvedených informací to ale nejsem schopný posoudit.
Dobrý den. Jsem svobodná matka, 29 let, dceři budou 8.8.2011 4 roky. jsem zaměstnaná, ale dcera je často nem,ocná. mám potíže u zaměstnavatele, nabízí mi výpověď dohodou, já však pracovat chci. zajímá mě, pakliže bude pracovní poměr ukoénčen, za jakých podmínek mám nárok na jakoukoli sociální dávku… Dále se chci zeptat, jakožto zaměstnaná, beru cca 10.500, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení…sama platím 7000 kč, za školku 1200, jsem s dcerou sama… tedy mám 500 přídavek na děti a 2700 výživné od otce. Poradíte mi, prosím ???? jsem bezradná, žijeme na hranici chudoby!!!
Pokud ukončíte pracovní poměr dohodou a splňujete podmínku odpracovaných 12-ti měsíců, měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po skončení podpory v nezaměstnanosti pak bude záležet na tom, jaké budou vaše příjmy. Vy + dcera představuje životní minimum 4480. Pokud budete mít příjem jen z výživného a přídavky na děti, měla byste mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí = doplatek do životního minima a případně i doplatek na bydlení).
Co se týká současného nároku na přídavky na bydlení tak vaše celkové příjmy jsou zřejmě 13.700 Kč. Na přídavek na bydlení byste nárok mít mohla – konkrétní výše bude záležet na tom, jestli se jedná o nájemní byt, byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt a také na velikosti města. Podmínkou je také to, abyste v bytě měli vedené trvalé bydliště.
Dobrý den.Bydlím s dcerou které je 24let.Dcera má denní studium A nevydělává.Sem tam má brigádu.Příjem mám pro nás obě 11 000kč. Nepobírám přídavky a výživné taky ne.Chci vědět, kolik máme obě dohromady mít, i s bydlením. Jestli máme nárok na sociální příspěvek nebo na bydlení.
Děkuji za odpověd.
Základní životní minimum je v tomto případě 5130 Kč. Vaše příjmy tedy převyšují životní minimum. Nárok na přídavky na bydlení je něco jiného. Tam záleží na tom, jaké jsou vaše náklady na bydlení, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt nebo nájem a také o jak velké město se jedná.