Životní minimum pro tříčlennou rodinu

Částka, která je stanovena jako životní minimum pro tříčlennou rodinu vychází z toho, jaké částky náleží všem členům této rodiny. Svoji roli tedy hraje to, jestli se jedná o rodinu se dvěma dospělými osobami a jedním dítětem, dále to kolik má takové dítě roků. Jiné životní minimum pak bude mít i rodina kde je pouze jedna dospělá osoba.

V následujících příkladech jsou uvedeny názorné ukázky toho, jak by se provedl výpočet životního minima pro tříčlennou rodinu. Pro potřeby tohoto výpočtu předpokládáme, že všechny osoby žijí ve společné domácnosti. U dětí také vycházíme z toho, že se jedná o nezaopatřené dítě (nebo děti) a že žádná z osob, která je zahrnuta do výpočtu, není posuzována s jinými osobami.

Další zajímavý článek:  Životní minimum kalkulačka

Dva dospělí a jedno dítě ve věku 5 let

Výpočet pro tříčlennou rodinu, která má dvě dospělé osoby a dále jedno dítě, které má pět roků (nebo obecně méně než šest let) probíhá podle následujícího vzorce:

Životní minimum se rovná = 2880 Kč + 2600 Kč + 1600 Kč ….. celkem tedy 7080 Kč / měsíc

Dvě dospělé osoby a jedno dítě ve věku 9 roků

Příklad pro tříčlennou rodinu kde je dítě které má devět roků (tedy obecně dítě ve věku 6 až 15 roků) se od předcházejícího výpočtu bude lišit v tom, že toto dítě již má nárok na vyšší částku

Životní minimum se rovná = 2880 Kč + 2600 Kč + 1960 Kč ….. celkem tedy 7440 Kč / měsíc

2 dospělí a jedno dítě ve věku 17 roků

Pokud vás zajímá kolik je životní minimum pro tříčlennou rodinu, která má jedno nezaopatřené dítě ve věku sedmnáct roků (obecně nezaopatřené dítě 15 – 26 let), pak to bude následující částka:

Další zajímavý článek:  Máme doma dva studenty - životní minimum

Životní minimum se rovná = 2880 Kč + 2600 Kč + 2250 Kč ….. celkem tedy 7730 Kč / měsíc

Jeden dospělý a dvě děti (5 a 7 roků)

Pokud by se ale jednalo o tříčlennou rodinu, kde je pouze jedna dospělá osoba, která se stará o dvě nezaopatřené děti, pak by celý výpočet částky pro životní minimum vypadal takto:

Životní minimum se rovná = 2880 Kč + 1960 Kč + 1600 Kč  ….. celkem tedy 6440 Kč / měsíc