Výše životního minima 2011

To, jaká je vlastně výše životního minima v roce 2011 vyplývá z příslušného zákona. Konkrétně se tady jedná o zákon č. 110/2006 Sb., což je zákon o životním a existenčním minimu. Tento zákon platí již od roku 2007 (jeho účinnost je od 1. 1. 2007). Zde se tedy říká, jaká je výše životního minima 2011.

Kolik činí výše životního minima v roce 2011

Vzhledem k tomu že nedošlo k žádné změně, kterým by se navyšovala výše životního minima, v roce 2011 tedy platí následující částky, které jsou rozhodující pro výpočet:

  • Výše životního minima 2011 pro jednotlivce = 3126 Kč / měsíc
  • Výše životního minima 2011 pro první osobu ve společné domácnosti = 2880 Kč / měsíc
  • Výše životního minima 2011pro druhou a každou další dospělou osobu ve společné domácnosti = 2600 Kč
  • Pro nezaopatřené dítě do šesti roků = 1600 Kč / měsíc
  • Pro nezaopatřené dítě ve věku šest až patnáct roků = 1960 Kč / měsíc
  • Pro nezaopatřené dítě ve věku patnáct až dvacet šest roků = 2250 Kč / měsíc
Další zajímavý článek:  Životní minimum 2010

Kdy se mění výše životního minima?

To jaké je životní minimum, a jaká je výše částky, která se používá pro stanovení je určeno v příslušném zákoně. Ke změně, tedy navýšení může dojít buď při změně zákona, nebo mohou být částky navýšeny rozhodnutím vlády české republiky. Ta má možnost vydat nařízení vlády, kterým budou upraveny (zvýšeny) částky životního minima buď v pravidelném termínu vždy k 1. 1. v daném roce nebo i v mimořádném termínu.

K tomu aby došlo ke zvýšení životního minima, musí být splněny zákonem stanovená podmínka:

Další zajímavý článek:  Jak se měnila v čase minimální mzda

V rozhodném období došlo ke skutečnému růstu životních nákladů alespoň o 5% (úroveň životních nákladů se stanovuje na základě indexu spotřebitelských cen, což je údaj, který zpracovává český statistický úřad)

9 comments

  1. Dobrý den, jsem matka a mám 4 děti. Momentálně jsem vedená na úřadu práce a tam mi za chváli skončí podpora v nezaměstnanosti. Také jsem dostávala sociální příplatek ale ten je nyní zrušen, takže mi zůstane jen přídavek na bydlení něco přes tři tisíce korun.
    Chtěla bych se zeptat jaká je výše životního minima pro naši rodinu a na jaké sociální dávky mám nárok? Dá mi někdo nějaký doplatek do životního minima?
    Děti mají 16, 12, 7 a 5 roků, děkuji za odpověď, Jana

    1. Životní minimum vaší rodiny bude částka 10.650 Kč / měsíc. To je minimální příjem, který byste podle příslušných zákonů měla pobírat. Pokud vaše příjmy (podpora v nezaměstnanosti, alimenty, přídavky na děti nebo jiné příjmy s výjimkou přídavků na bydlení) nedosahují této výše, pak se můžete obrátit na sociální úřad ve vašem městě nebo obci a podat žádost o dávky pomoci v hmotné nouzi (doplatek do životního minima) a měla byste mít nárok na doplacení právě té částky, která tvoří rozdíl mezi tím, jaká je výše životního minima a tím, jaké máte příjmy.

  2. Dobrý den.

    Je mi 23 let a v celku si nedovedu představit, že bych byl odkázán na tento stát.
    Když si vezmu, že jsem zatím svobodný, bezdětný,…
    Tak žít s 3 126Kč … to bych asi umřel.
    Kdo a kdy se rozhodne, zda mám nárok na příspěvek na bydlení ?
    Nebydlím u rodičů, ale v poronájmu za 11 500Kč/měs i s energ.
    Takže za co člověk může jíst, ošatit se, když marodí, tak nakupovat léky,… ???
    Proč člověk musí platit zdravot. i sociální ?
    Budu znít jako rasově nesnašející, ale na jakém základě má r=ómská populace žijící v ČR nárok na 20 000,- + nějaké “drobné” ??
    Jeden róm vlastně bere víc, než já vidělám každodenní prací.
    Př.: mladý Muž (róm) ověšený zlatým řetězem na krku, sahajícím skoro až na břicho, ve značkovém drahém oblečení a však na podpoře přišel k ošetření pro údajné napadení.
    Po dotazu kde pracuje padla odpověď : jsem na ÚP – nezaměstnaný.
    Po dotazu kde žije padla odpověď u rodičů.
    Po dotazu a co dělají rodiče padla odpověď: na ÚP – nezaměstnaní.

    No omlouvám se, ale není tohle na přes držku ??
    Že člověk, který pracuje, je za něj řádně odváděno a pro bankrot společnosti, snižování stavu,… je bez práce a najednou nemá co do úst a přijde agresivní náplava a má se jak prase v žitě ???

    A Ještě jeden příklad.
    Rómská rodina rozprodala od A do Z z majetku (byt,auto,…) s větou “sereme na vás český ku***, my jdeme do Anglie”.
    Po třech měsících se tato rodina vesele vrátila “voni nás tam nechtěj” ale kde budeme žít, co hadry,…” .. za dva dny tato rodina bydlela v přiděleném bytě, dostala: ledničku, pračku a mikrovlnku. Plné příspěvky za tři měsíce, dále nově příspěvek na ošacení,… .
    Takže bylo i na nové auto zn. Mercedes, nové vybavení do bytu a tváří se jako by to byla těžce bohatá rodina.
    Tedy do momentu, než lezou na sociálku,… jak nemají peníze.

    Bylo by dobré začít řešit tuto stránku, lidi, který okrádají stát, staré i mladé o to, co státu dáváme.
    Je to neoblíbené téma, ale pokusme se jej rozebrat.

    1. p.s. omlouvám se za hrubky… necíleně jsem to předběžně odeslal.

      1. Obávám se, že i když minimálně s částí toho, co píšete plně souhlasím, tak zde není to nejlepší místo pro řešení podobných otázek. Bohužel je to tak, že jakou vládu jsme si zvolili (nebo jaké vlády si opakovaně volíme), takové zákony potom máme.

  3. Dobrý den
    Letos,koncem června jsem porodila druhe dítě, prvnimu je 1,5 roku. Když jsem byla na sociálce přihlasit druhe dítě, tak mi úřednice dala vypsat formulář “Žádost o mateřskou”. Když jsem chtěla dalši informace, tak mi sdělila, že bych měla vrátit 7800,- . Prý jsem je dostala neopravněně. Proč? Ale na mé otázky jsem nedostala odpověď: 1)Kde se uvádi jak chci byt dlouho na rodičovské dovolené. 2) Jestli mám nárok na přispěvek na bydlení (starší rodinný dům na hypotéku 11000,- Kč + ČMSS 1700,-Kč + odpad 1 ročně 1200,-Kč + elektrika 2500,- Kč + uhlí ročně 30000,- Kč + opravy na domě) na to mi neodpověděla. Místo toho mi dala”ŽÁDOST O PŘISPĚVEK NA DÍTĚ”
    Předem děkuji za informace
    S pozdravem Šturcová

    1. 1. V tuto chvíli jste zřejmě podával nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, neboli mateřská). Na tu máte při splnění podmínek nárok po dobu 28 týdnů a to od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Na rodičovský příspěvek máte nárok až poté. Pokud nesplňujete nárok na “mateřskou” tak si ani nemůžete zvolit délku rodičovské dovolená a automaticky nastupujete na 4 letou rodičovskou dovolenou.

      2. U přídavku na dítě rozhodují náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce a také vaše příjmy za předchozí 3 měsíce. Do nákladů na bydlení se nepočítá to, co platíte za hypotéku, pouze reálné náklady odpad, elektřina ap. Při žádosti pak musíte tyto náklady doložit (složenky ap.). Na základě informací které uvádíte, nejsem schopen posoudit, jestli nárok mít budete nebo ne.

  4. Dobrý den,mám dvě děti (12 a 3 roky)jsem samoživitelka vedená na úřadu práce.Na sociálním úřadě jsem se byla informovat ohledně doplácení do životního minima ,protože už mi končí podpora v nezaměstnanosti a dost mě překvapilo,když se mě úřednice zeptala,jestli já nebo mé děti mají stavební spoření.Já stavební spoření nemám,ale spoření má starší dcera.Bylo mi řečeno,že pokud bych zažádala o doplácení do životního minima musela bych jí spoření zrušit a peníze vybrat.Proč mám rušit účet,když vlastně není můj,ale mého ditěte?Je na jeho rodné číslo a jméno….já jsem tam uvedena pouze jako zákonný zástupce.Je pravda,že bych účet musela zrušit?Děkuji za odpověď.Andrea

    1. V případě dávek pomoci ve hmotné nouzi se posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti. V hmotné nouzi tedy nejste pouze vy ale i vaše děti. Pokud tedy vaše děti mají nějakou možnost jak zlepšit příjmy domácnosti, požaduje zákon, aby bylo této možnosti využito.
      Konkrétně to upravuje zákon o pomoci ve hmotné nouzi tj. zákon číslo 111/2006 sb., paragraf 11 písmeno 8:
      (8) Možnost zvýšení příjmu z uzavřeného stavebního spoření se posuzuje až po uplynutí 6 měsíců, za které byla vyplacena dávka, pokud nárok na tuto dávku trvá; v případě, kdy by výše částky, která by byla pro účely zvýšení příjmu zrušením stavebního spoření získána, byla vyšší než desetinásobek částky životního minima společně posuzovaných osob, se k této možnosti zvýšení příjmu přihlíží ihned.

Comments are closed.