Jak se měnila v čase minimální mzda

Od 1. srpna 2013 se spousta lidí těší z vyšší minimální mzdy, která je nově stanovena ve výši osmi a půl tisíc korun za měsíc. Ovšem takto tomu vždy nebylo. Minimální mzda se od svého založení v roce 1991 šestnáctkrát zvyšovala. Jedním z mnoha důvodů byla i neustálá inflace, která každoročně zvyšuje ceny potravin, bydlení a oblečení. Loňské zvýšení minimální mzdy proto bylo vyhlíženo s velkým očekáváním, jelikož spoustě lidem příjmy už častokrát nestačily a museli proto sáhnout po krizových řešeních. Ovšem jak to bylo s minimální mzdou v čase?

Jak se postupně měnila minimální mzda?

V roce 1991 byla poprvé do českého legislativního rámce zařazena i minimální mzda. V tehdejší Evropě to bylo ještě poměrně neobvyklé a ani v dnešní době není výjimkou, že jsou země, které nic takového jako je minimální mzda neznají. Tehdy tedy byla minimální mzda stanovena v dneska naprosto směšné výši dvou tisíc korun na měsíc. S tím si museli tehdejší občané našeho státu vystačit. Kdyby dostal někdo dnes dva tisíce na měsíc, nestačilo by mu to na pokrytí ani nákladů za základní potraviny, a to nemluvě o bydlení či oblečení. Ovšem tehdy byly naprosto jiné ceny, a jak se říká, tehdy byla prostě jiná doba.

Další zajímavý článek:  Životní minimum dítěte

Minimální mzda postupně rostla

Samozřejmě ekonomika rostla, rostl import zahraničního zboží a ceny se díky tomu postupně zvyšovaly. Neuplynul ani rok a nastala nutnost zvýšit minimální mzdu, a to hned o celých dvě stě korun. I když to nebylo moc, pro tehdejší lidi to znamenalo určité vylepšení jejich životní situace. Doba opět plynula, ceny neustále rostly a tak se zvyšovala i minimální mzda. Své nejvyšší zvýšení zaznamenala mezi lednem 2001 a lednem 2002. Tehdy se zvýšila o celých 700 korun. K takovému zvýšení nikdy před ani už potom nedošlo. Poslední zvýšení bylo o pouhých 500 korun, které ale zajisté českým obyvatelům velice pomohou.