Jaké je životní minimum

Jaké je životní minimum v České republice, a odpovídá tato částka realitě? Stačí opravdu životní minimum na pokrytí všech nezbytných osobních potřeb a zajištění výživy, tak jak to stanovuje zákon?

Jaké by mělo být životní minimum podle zákona?

Zákon o životním a existenčním minimu jasně říká následující:

  • životní minimum je minimální hranice peněžních příjmů fyzických osob k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.
  • existenční minimum jako minimální hranici příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Jaké je životní minimum ve skutečnosti?

Vzhledem k tomu že životní minimum v roce 2011 je pro samostatnou osobu částka 3126 Kč a existenční minimum pak pouze 2020 Kč, nabízí se otázka, jak je to s tímto zákonem. Myslíte si, že částka 3126 Kč opravdu pokrývá všechny nezbytné osobní potřeby a stačí na zajištění výživy pro jednu osobu?

Další zajímavý článek:  Máme doma dva studenty - životní minimum

Trocha matematiky. Řekněme, že běžný měsíc má 30 dní (jíst se bohužel musí každý den). Pokud by životní minimum mělo sloužit jen na jídlo, tak je to 104,2 Kč na jeden den. Nevím jaká je vaše zkušenost, ale za předpokladu, že běžný člověk který pracuje jí jedno teplé jídlo denně a k tomu ještě večere a snídaně, tak by to vycházelo cca na 25 Kč/snídaně, 25 Kč/ večeře a k tomu jeden oběd za 50 Kč.

Osobně si nejsem moc jistý, že bych se za tyto peníze dokázal uživit. A to vlastně životní minimum nemá být jen na jídlo, ale i na další základní potřeby (jídlo, hygiena, oblečení atd.)

Mělo by být životní minimum vyšší?

Když se podíváte třeba na tuto tabulku, která ukazuje údaje o tom, jaké je životní minimum v zahraničí, ta uvidíte, že životní minimum v ČR patří oproti ostatním státům EU spíše k těm nižším.

Další zajímavý článek:  Životní minimum dítěte

Na jednu stranu chápu, proč je životní minimum tak nízké. Je asi rozumné, že by mělo pokrýt pouze ty nejnutnější potřeby a určitě by výše životního minima neměla být taková, aby umožňovala pohodlný život. Životní minimum by určitě nemělo zastupovat běžný příjem z práce

Na druhou stranu by životní minimum všem, kdo se dostanou do nouze, a jsou odkázáni na podporu od státu, mělo zajistit pokrytí oněch základních potřeba a umožnit důstojné přežití. A zde si nejsem moc jistý, jestli aktuální výše životního minima opravdu umožňuje důstojné přežití?

Co si o tom myslíte vy? Jaké je životní minimum z vašeho pohledu? Umožňuje nebo neumožňuje důstojný život lidem v nouzi? Byli byste pro zvýšení?