Životní minimum v roce 2015

Víte, jak vysoké životní minimum budete pobírat v roce 2015? Zaslechli jste zvěsti o jeho zvýšení? Uvedeme je na pravou míru na následujících řádcích. Životní minimum je ve své podstatě částka, která je uznávána jako minimální hranice příjmů občana. Pod touto hranicí již nastává stav, který se označuje jako „hmotná nouze“. Přesná částka životního minima byla stanovována již v roce 1991 a postupně roste. V posledních letech je však tento růst zastaven, za což může nízká inflace. Zvyšovat nebo snižovat životní minimum může pouze vláda, která zhruba do října roku 2014 jednala o jejím navýšení. Navýšení mělo činit zhruba 200 Kč, ale v závěru roku 2014 neprošlo. Důvodem je snaha motivovat lidi k práci nikoli využívat dávek státu. Alespoň tak hovořila ministryně práce Michaela Marksová.

Jak je vysoké životní minimum v roce 2015?

Životní minimum vychází i v roce 2015 z propočtů provedených v roce 2012. Jeho aktuální výše tedy zůstává stále stejně a dle Nařízení vlády č. 409/2011 Sb. činí pro jednotlivce 3410,- Kč/ měsíc. Částka se pochopitelně liší u osob, které žijí společně v domácnosti. Pokud tedy v domácnosti žije osoba sama, připadá na ni 3 140 Kč. Každá další osoba tuto hranici zvyšuje o částku 2830,- Kč/měsíc.

Další zajímavý článek:  Co se skrývá pod pojmem životní minimum a jaká je jeho výše?

Proč se životní minimum nezvýšilo?

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, vláda si s myšlenkou na jeho zvýšení dlouho pohrávala. Jelikož se ovšem zvýšila minimální mzda (9 200 Kč), má vzniknout určitý rozdíl mezi pracujícími osobami a osobami pobírajícími sociální dávky.

Motivační složka je v tomto ohledu zcela jasná. Jestli se ovšem nemine účinkem, to se dozvíme až během bilancování v závěru letošního roku.