Do hmotné nouze se člověk dostane v případě, že jeho příjmy (nebo příjmy rodiny) jsou nižší než zákonem stanovené minimum. Životní minimum jednotlivce je stanoveno na 3 410 Kč. Na dávky hmotné nouze máte nárok pokud vaše příjmy jsou nižší než výše uvedené životní minimum. Do příjmu se počítají veškeré příjmy i jednorázové. Například výplaty pojistky, daňové přeplatky, nebo třeba odměna za darování krve a další.
Typy dávek hmotné nouze
Existují 3 základní dávky pro lidi v hmotné nouzi:
– příspěvek na živobytí –doplatek do životního minima
– doplatek na bydlení
– jednorázová finanční pomoc
Příspěvek na živobytí
Na tento příspěvek mají nárok ti, jejichž příjmy jsou nižší než životní minimum. Pro přiznání této dávky je nutné, projevovat snahu si svůj příjem zvýšit. To znamená hledat si zaměstnání, uplatnit nárok na výživné, prodat majetek atp. Žádost o příspěvek na živobytí se podává na úřadu práce, písemnou žádostí na formuláři. K žádosti je potřeba doložit příjmy za poslední 3 měsíce.
Doplatek na bydlení
Na tuto sociální dávku má nárok ten, kdo na úhradu nákladů na bydlení vydá ze svých příjmů 30% a více. Zohledňuje se životní minimum všech osob ve společné domácnosti a všechny náklady spojené s bydlením.
K vyřízení je potřeba předložit nájemní smlouvu a doložit náklady spojené s bydlením (nájemné, náklady za energie, odvoz odpadů atp.) za poslední 3 měsíce. Rovněž je třeba doložit své příjmy za stejné období.
Jednorázová finanční pomoc
Nárok na jednorázovou okamžitou pomoc máte v těchto případech:
– při újmě na zdraví
– při sociálním vyloučení ( např. po propuštění z vězení)
– při ztrátě dokladů
– při živelné katastrofě (povodeň, požár…)
Tak jako u ostatních sociálních dávek, i zde je nutné se obrátit na pověřené pracoviště v místě trvalého bydliště.
dobry den pobiram na holku 610kc 2000kc vyzivne na dceru jsem bez prace jsem nemocna ok uz nakoho se mam obratit kdyz jsem samozivitelka nesmim zvedat tezke veci jemi 29let dekuji moc