Máme doma dva studenty – životní minimum

Není to tak dávno, co jste si zařizovali první společné bydlení, rozplývali se nad miminkem, trápili se uvažováním, kde vzít na mléko a pleny. Určitě vám přišlo nespravedlivé, že životní minimum pro kojence a batole je nastaveno výrazně nižší než pro starší děti – přece právě teď má obrovské výdaje!

Jak šel čas…

Postupem doby jste zřejmě už zjistili, že to bylo jen zahřívací kolo. Školka, škola, výlety, pracovní sešity, kino, divadlo, pomůcky do výtvarné výchovy, atd., atd. Školství zdarma? Tvrzení k smíchu! Předpokládejme, že jste standardní rodina se dvěma dětmi, které v tomto momentě dospěly do věku, kdy se připravují na budoucí povolání, tj. mezi 15 – 26 lety. Jaké je životní minimum vaší rodiny? Máte dostatečně vysoké příjmy nebo vám vzniká nárok na některou ze sociálních dávek? Ty si lze nárokovat vždy při určitém násobku částky životního minima. Spočítejte si tedy, kolik je to pro vás a zda nespadáte do kategorie sociálně potřebných.

Další zajímavý článek:  Životní minimum 2013 při srážkách ze mzdy nepatrně stouplo

4 lidé, z toho dva studenti

Životní minimum první dospělé osoby v domácnosti činí 3 140 korun, pro druhou (případně i každou další) 2 830 korun. Nezaopatřené dítě ve věku 15 – 26 má nárok na částku životního minima ve výši 2 450 korun. V našem případě – dva studenti – tedy 4 900 korun. Životní minimum celé rodiny společně tedy činí  10 870 Kč.

A co dětské přídavky?

Nejznámější a nejčastější vyplácenou sociální dávkou jsou dětské přídavky, na které má vaše dítě nárok, pokud příjmy vaší domácnosti v minulém kalendářním roce nepřesáhly částku 2,4 násobku životního minima. Jen nezapomeňte, že od dosažení osmnácti let věku si o ně musí jít nezaopatřené dítko žádat samo.