Dostali jste se z ničeho nic do nezáviděníhodné situace – opustil vás partner? Nejste první, i to se občas stává. I historky o bodrém chlapíkovi, co si odskočil koupit cigarety a deset let se neukázal, bohužel nejsou jen seriálová fikce. Můžete se hroutit, ale musíte situaci také okamžitě řešit. Zejména máte-li děti a nízký příjem.
Výživné na děti není jen součástí rozvodu
K dětem mají vyživovací povinnost vždy oba jejich rodiče bez rozdílu, a to s přihlédnutím k jejich výdělkovým a majetkovým poměrům. Teoreticky to značí, že vydělává-li váš partner dvakrát tolik, měl by také dvakrát tolik přispívat na jejich potřeby a osobní péče o potřeby dětí se také započítává. V praxi už to tak růžové není a je fakt, že vždycky tak nějak více placení zbude na rodiče, se kterým dítě žije. Podstatné ovšem je, že pokud jste se po odchodu partnera ocitli na hranici životního minima, na sociální dávky můžete bez rozsudku o výživném, nebo alespoň potvrzené žádosti o ně, zapomenout. V prvé řadě se musí o své děti postarat rodiče, stát přichází na řadu až potom. Nemějte žádné zábrany, jedná se o peníze, které patří vašim dětem!
Výživné na manžela/manželku
Zejména pokud se výše příjmů obou partnerů diametrálně odlišuje, je potřeba přistoupit i k stanovení výživného na manžela/manželku. A opět – chcete-li požádat o sociální dávky k dokrytí svého životního minima, doložte, že jste tak již učinili. I mezi manžely navzájem totiž platí zákonem daná vyživovací povinnost. Nedivte se tedy, jestliže vás z úřadu pošlou domů namísto peněz s dobrou radou: „Požádejte si o výživné!“