Nový rok přinese vyšší minimální mzdu

Už letos v září oznámilo Ministerstvo práce a sociálních věcí velkou novinku pro všechny, kteří pobírají minimální mzdu. Těm se totiž od nového roku jejich příjem zvýší na 9 200 korun, což je zvýšení o 700 korun oproti aktuálnímu stavu. A co to bude pro lidi znamenat?

Vyšší minimální mzda = vyšší životní úroveň

Postupné zvyšování minimální mzdy není jen dalším výmyslem úředníků, ale dobře myšlený tah. V Česku totiž hrozí chudoba až 1,5 miliónu obyvatel a k tomu přes 140 tisíc z nich nemá dostatečný příjem, hmotné vybavení a ani práci. Navíc, zvýší-li se opět minimální mzda, bude již pro mnohé výhodnější pracovat, než jen pobírat dávky v hmotné nouzi. To znamená, že bude k dispozici více pracovníku, což by mělo motivovat trh k větší produkci.

Další zajímavý článek:  Jak vylepšit své životní minimum? Půjčka jako řešení!

Jak to bude vypadat od 1. ledna 2015?

Od 1. ledna 2015 budou tedy všichni, co pobírají minimální mzdu, dostávat o 700 korun více, a všichni ti, kteří pobírají minimální hodinovou mzdu, budou dostávat o 4,40 Kč víc, tedy přesně 55 korun. Poctivě pracující tak dostanou důstojnou odměnu za vykonanou práci.

Co se bude dít dál?

Ovšem do budoucna to tímto zvýšením nekončí! Ministerstvo chce minimální mzdu zvyšovat tak, aby se její úroveň přiblížila 40% průměrné mzdy, která se aktuálně pohybuje okolo 25 tisíc korun. Tudíž bude muset minimální mzda ještě růst, a to na částku alespoň 10 tisíc korun. Pokud vezmeme v potaz tempo, které je aktuálně stanoveno na zvyšování o 700 korun ročně, dostaneme se k částce 10 tisíc korun za minimální mzdu za tři roky, tedy v roce 2017. Ovšem nic není ještě dáno a během tohoto období se může politika ministerstva naprosto změnit.

Další zajímavý článek:  Zvýšení minimální mzdy