Pokud vás zajímá jaká je výše vašeho životního minima nebo vaší domácnosti, pro výpočet je možné použít některou z online kalkulaček. Na této stránce najdete několik užitečných odkazů, kde se dá hledat kalkulačka životní minimum
Chcete si spočítat aktuální životní minimum pro jednotlivce, rodinu, nebo třeba matku samoživitelku? Vzkoušejte tuto jednoduchou kalkulačku: kalkulačka životní minimum. Snadno a rychle zjistíte, jaké je vaše životní minimum a jestli máte nárok na nějaké sociální dávky.
Životní minimum kalkulačka MPSV
Jednou z možností jsou přímo stránky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kde se nachází i kalkulačka pro výpočet životního minima. Tato kalkulačka se hodí především pro výpočet částky u domácnosti. Můžete zde jednoduše zadat počet osob v domácnosti, a dále pak i počet nezaopatřených dětí. Kalkulačka životního minima od MPSV je k dispozici zde.
Kalkulačka životního minima Měšec.cz
Další užitečný nástroj pro výpočet toho, jaké je životní minimum pro vás nebo celou vaši domácnost nabízí i webový server mesec.cz. Tento web se specializuje na finanční informace. Kromě této kalkulačky zde najdete i celou řadu dalších užitečných nástrojů, jako třeba mzdová kalkulačka, výpočet daní nebo různé nástroje pro porovnání toho jaká je nejvýhodnější hypotéka, jaký je nejvýhodnější bankovní účet, nebo i to, která půjčka nebo úvěr se vyplatí. Kalkulačka životním minimum na mesec.cz je k dispozici zde.
Spočítejte si životní minimum na Peníze.cz
Stejný typ kalkulačky nabízí i další webová stránka zaměřená na finance a peníze s příznačným názvem Peníze.cz. Kalkulačka pro výpočet životního minima na Peníze.cz se v ničem neliší od toho, co nabízejí předchozí. Výpočet si můžete vyzkoušet zde.
Kalkulačka pro výpočet životní minimum na Kurzy.cz
Jednoduchá aplikace životní minimum kalkulačka na webu Kurzy.cz se také v ničem zásadním neliší od předchozích nástrojů. Na webu Kruzy.cz je tato kalkulačka ale doplněna o poměrně přehledné a rozsáhlé informace, takže pokud hledáte více než jen výpočet, tak se určitě vyplatí navštívit i tuto webovou stránku. Životní minimum kalkulačka na Kurzy.cz je k dispozici zde.
Náš tip – půjčka bez úroků: Jak sehnat peníze?.
Dobrý den, nemám žádnou práci a dostávám jen alimenty 2000 korun měsíčně na svého 15 letého syna. Momentálně bydlím u svého bratra. Byla jsem na úřadu práce, ale podpora mi už skončila a vypadá to, že práci hned tak neseženu, protože u nás je vysoká nezaměstnanost. Mám nárok na nějaké životní minimum od státu? Jaké bych měla dostávat sociální dávky na syna a pro mě. Neříkejte mi, že mi stát nedá ani to životní minimum, z čeho mám pak žít, kupovat jídlo a další věci?
Pokud bydlíte u svého bratra, tak pro nároky na sociální dávky budete posuzována společně s ním. Pokud tedy bydlíte pouze vy, bratr a syn ve společné domácnosti, pak celkové životní minimum bude 7790 Korun. Proti této výši životního minima se pak posuzují příjmy společné domácnosti. Pokud má váš brat vyšší příjmy, než je životní minimum, stát předpokládá, že se o vás postará a nemáte nárok na dávky ve hmotné nouzi. Také nemáte nárok na příspěvek na bydlení (pokud u bratra nejste v nájmu). Měla byste ale dostávat minimálně ještě přídavky na dítě, na které budete mít každopádně nárok.
Mám syna 13 let a syna 2,5 roku,jsem na rodičovské dovolené a pobírám mimo rodičovského příspěvku který je 7600kč výžívné na každého syna 2000kč.Celkem nyní mám 11600kč a náklady na bydleni činí 8000kč ve státním bytě. Kolik by mi mohl udělat přídavek na bydlení?
Kromě příjmů které uvádíte (mateřská + alimenty) byste měla pobírat ještě přídavky na dítě (500 + 610 Kč). Pak by vaše příjmy byly 12710. Životní minimum rodiny je v tomto případě 6440 Kč.
Nárok na přídavek na bydlení závisí na konkrétním městě, kde bydlíte. Jeho výše je jiná v Praze a jiná i v ostatních městech. Dále záleží, jestli bydlíte v nájmu nebo jestli jste majitelkou bytu/domu.
Pokud by se jednalo o Prahu, a vaše příjmy byly jen 11.600 Kč, pak by výše příspěvku na bydlení byla 3940,- Kč
Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na hmotnou nouzi, v případě že jsem momentálně na uřadu práce kde mi byla přiznána podpora 2700,- jsem těhotná, momentálně žiji společně se svou matkou a jejím manželem v bytě. Mám nárok na to aby mi na sociálce – hmotná nouze – doplatili do životního minima? Předem díky za info, byla jsem seuž ptát ale tam mne hned ve dveřích odbyli s tím že rodiče na mě prý i v dospělosti mají vyživovací povinnost.
Pokud žijete společně s rodiči, pak jste z pohledu nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi posuzována společně s nimi. Pokud žijete ve společné domácnosti pouze vy tři, pak je celkové životní minimum 8080 Kč. Pokud příjmy všech osob v domácnosti nedosahují této částky, pak je možné žádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima). Mezi příjmy se započítává nejenom vaše podpora ale i příjmy vaší matky, jejího manžela atd.
Dobry den jsem matka s dvěmam dětma ve věku 10 a 11 let bydlim v bytě s pánem který mi pronajal 2 mistnosti poberám ze socialky 6190a rodine pridavky 1200kč pritom vykonávam aktivačné hodiny měsičně 30hod s toho platim vyživne 700kč a za nájem 600kč ja dostávam na dvě syny měsičně 300kč alimenty dohromady prosim je táto davka kterou poberam v pořadku mně se to nězda děkuji
Vaše životní minimum je částka 6800 (Vy + obě děti), sociální dávky, které pobíráte tedy odpovídají tomu, na co máte nárok
Dobrý den,
mám takové dva dotazy:
1. Pobírám podporu, která mi vychází (ještě na 2 měsíc) 7248 a potom (jeden měsíc ještě 6523).
Platím nájem skoro 5000 v Brně v nájemním bytě, ve kterém se mnou bydlí spolubydlící (nemáme spolu žádný vztah partner/rodina). Mám nárok na nějakou podporu na bydlení, popřípadě i jinou formu dávek?
2. Co musím splnit abych měl po uplynutí podpory nárok na soc. dávky a podporu bydlení. Nemám auto, byt není můj, nemám ani TV, rádio… Slyšel jsem ale, že pokud mám např.: naspořené peníze, stavební spoření, PC, tak nárok na nic nemám. Co je tedy pravda a co potřebuji ke splnění podmínek pro sociálku a podporu v bydlení.
Děkuji.
add 1: Pokud máte v daném bytě trvalé bydliště, můžete si požádat o přídavky na bydlení. U nich pak musíte doložit náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (zaplacené účty, složenky ap.) a současně vaše příjmy za poslední 3 měsíce.
add 2:Pokud nebudete mít vůbec žádný příjem, pak můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. V tom případě se ale posuzují i příjmy všech osob ve společné domácnosti. Pokud máte stavební spoření, nebo naspořené peníze, tak se k tomu přihlíží. Podle zákona pak při delší době hmotné nouze musí být tyto prostředky použity na zajištění vlastních potřeb. Záleží ale na tom jestli nemáte vůbec žádné příjmy nebo nějaké ano, záleží i na délce doby ve hmotné nouzi a na výši uspořených prostředků.