Životní minimum 2011 výpočet

Jaká jsou pravidla pro výpočet částky životní minimum v roce 2011? A změnila se nějak výše této částky? A k čemu je vlastně dobré znát kolik je životní minimum?

Životní minimum je velmi důležitý údaj, který se používá pro stanovení mnoha dalších sociálních dávek a příspěvků od státu. Sem spadají například přídavky na dítě, příspěvky na bydlení nebo na dopravu. Výše životního minima hraje svoji roli třeba i pro výpočet exekuce (výpočet nezabavitelné částky) a na mnoha dalších místech.

Spočítejte si životní minimum 2011

Výpočet výše částky, která se označuje jako životní minimum, je poměrně jednoduchý. Platí pro něj jen několik základních pravidel:

  • Pokud je pro stanovení částky životního minima v roce 2011 posuzována pouze jedna dospělá osoba, která nežije ve společné domácnosti s dalšími osobami, ani není posuzován pro účely stanovení životního minima někde jinde, pak má tato soba nárok na částku 3126 Kč
  • Pokud je posuzováno více osob ve společné domácnosti, pak životní minimum 2011 spočítá tak že výpočet zahrnuje součet všech částek, které náleží jednotlivým členům společné domácnosti. Výpočet je tedy prostý součet jednotlivých částek:
    • První dospělá osoba = 2880 Kč
    • Druhá a další dospělá osoba = 2600 Kč
    • Dítě do šesti roků = 1600 Kč
    • Dítě do patnácti roků = 1960 Kč
    • Dítě do 26 roků (nezaopatřené) = 2250 Kč
Další zajímavý článek:  Životní minimum 2010

Co dále zohledňuje výpočet životního minima?

S tím jaké je stanoveno životní minimum pro jednotlivce nebo životní minim pro domácnost se následně porovnávají všechny finanční (peněžní příjmy) dané osoby nebo rodiny.  Pokud jsou příjmy nižší než stanové životní minimum, má posuzovaná osoba nebo rodina nárok na další sociální dávky. Jaké příjmy se nezohledňují?

  • Sociální dávky jako je příspěvek na bydlení, příspěvek na dopravu nebo jiné jednorázové sociální dávky (například porodné)
  • Peníze, které dostanete jako náhradu škody při živelné pohromě
  • Stipendium nebo třeba odměny za darování krve
  • Příspěvky pro účastníky odboje
  • A někde další

42 comments

  1. Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet životního minima pro mou osobu. Jsem nezaměstnaný a byl jsem teď registrovaný na úřadu práce, ale tam už mi to skončilo, takže bych teď měl dostávat už jen sociální dávky. Kolik vlastně dostanu, na jaké peníze mám nárok? Děkuju za radu

    1. Pokud nemáte žádné jiné příjmy, pak záleží na tom, jestli budete posuzován sám, nebo jestli žijete ve společné domácnosti i s dalšími osobami. Výpočet životního minima pro jednotlivce je jednoduchý, je to částka 3126 Kč na měsíc + můžete pak mít ještě nárok na příspěvek na bydlení.

      Pokud máte nějaké nezaopatřené děti nebo pokud má vaše manželka příjmy tak to pak má vliv na další výpočet. Pro konkrétní čísla buď napište další informace, nebo můžete použít kalkulačku pro výpočet životního minima, nebo se obrátit přímo na sociální odbor ve vašem městě, kam tak jako tak budete muset zajít podat žádost o sociální dávky. Automaticky vám nikdo nic nedá.

  2. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak si mám vypočítat životni mimimum,jsem samoživitelka a mám děti ve věku 16 a 17 let.Jsem zaměstnaná jako prodavačka.Ze sociálnich davek mi chodí jen přídavky,ostatní mi po novém roce zamítli.Děkuji za odpověď.

    1. Za předpokladu, že ve společné domácnosti žijete pouze vy a děti, pak životní minimum v tomto případě je 7380 Kč.
      Výpočet životní minimum je následující:
      1 dospělá osoba 2880 Kč + 2x 2250 Kč za dítě ve věku 15 – 26 roků = 7380 Kč.
      Pokud jsou vaše příjmy (výplata, přídavky na dítě apod.) vyšší než tato částka, tak opravdu nemáte nárok na sociální dávky v hmotné nouzi (doplatek do životního minima)

  3. Prosím,je pravda,že pokud jsem se přestěhovala a bydlím v nájemním bytě,tak mám nárok na příspěvek na bydlení až za 3měsíce,protože předtím jsem bydlela u bývalého přítele v jeho bytě,kde výdaje na bydlení se hradili jeho jménem?Nemůžu tím doložit předchozí náklady na bydlení.Nyní mám s 12letou dcerou jen životní minimum.Děkuji.

    1. Ano, příspěvěk na bydlení se oprvadu vyplácí až zpětně, pro jeho vyřízení musíte doložit náklady na bydlení a příjmy za předchozí 3 měsíce.

  4. Dobrý den chci se zeptat , započítává se soc.dávek dluh na výživném který mi splácí jak mu to pasuje po různých částkách i když to mělo být uhrazeno jednorázově. Výživné platí pravidelně.Musím tu částku připočítávat? Děkuji

    1. Podle zákona se zohledňují všechny příjmy s výjimkou těch, které vyjmenovává zákon (viz níže). Takže by se měli zohlednit i tyto “doplatky” na výživném.
      Při podávání žádosti o sociální dávky vždy musíte dokládat příjmy za rozhodné období (to závisí na konkrétním typu dávky) a v rámci těchto příjmů by měly být uvedeny i tyto nepravidelné příjmy

      Příjmy, které se pro nárok na sociální dávky nezohledňují:

      příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a jednorázové sociální dávek
      příjmy z prodeje nemovitostí a odstupné za uvolnění bytu použité k úhradě nákladů na uspokojení bytové potřeby
      náhrada škody a finanční prostředky na odstranění následků živelní pohromy
      peněžní pomoc obětem trestné činnosti
      sociální výpomoc poskytovaná zaměstnavatelem
      podpora z prostředků nadací a občanských sdružení
      stipendium
      odměny za darování krve
      daňový bonus
      příspěvek na péči (v okruhu společně posuzovaných osob)
      ta část sociálního příplatku a příspěvku na úhradu potřeb dítěte, který náleží ze zdravotních důvodů
      dávky sociální péče poskytované ze zdravotních důvodů
      zvláštní příspěvek k důchodu pro účastníky národního boje za vznik a osvobození Československa

  5. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat příteli skončila podpora na úřadu práce ho poslali na sociální úřad a tam mu paní sdělila že nedostane nic.Přítel bydlí u mě v bytě na který mám úvěr trvalé bydliště má u bývalé ženy.Paní zajímal můj výdělek atd.Přítel je rozvedený má vyživovací povinost na dítě 4000kč z čeho a kdo to bude platit paní mu sdělila že já ho mám živit tak kde to jsme.Přítele vyhodím na ulici protože to finančně neutáhnu tak ať si ho paní ze sociálky nastěhuje domů.na úřadu práce má zažádáno o rekvalifikaci.Můžete mi poradit co má dělat na co má nárok?

    1. Váš přítel pravděpodobně žádal o sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi. Na ty je nárok, v případě že příjem všech osob ve společné domácnosti je nižší než zákone stanovené životní minimum. Pokud spolu žijete jen vy a přítel, pak je životní minimum 5480 Kč. Pokud jsou vaše příjmy vyšší než tato částka, pak nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi podle zákona opravdu není. Pokud by přítel žil sám a nebyl posuzován společně s jinými osobami, pak by měl nárok na dávku 3128 Kč jako životní minimum (resp. 2020 Kč jako existenční minimum).

      V závislosti na vašich příjmech, můžete mít nárok na přídavky na bydlení viz např. Přídavky na bydlení

      1. takže když přítele vyhodím v pondělí on půjde na ubytovnu tak on nemá peníze na zaplacení tak je z něj bezdomovec a protože nemá z čeho zaplatit výživné tak z něj uděláte ještě kriminálníka jo to si děláte srandu.

  6. a jak by to bylo kdyby si přítel našel podnájem a bydlel sám?přítel příspěvel nežádal o příspěvek na bydlení chce jen peníze na výživné a stravu nic víc.

    1. Pokud by přítel žil sám, tak bude mít nárok na částku 3128 Kč životní minimum (popř. 2020 Kč jako existenční minimum, záleží na tom, jestli si aktivně hledá práci atd.). Pokud by bydlel sám a měl v bytě trvalé bydliště tak může žádat i o přídavek na bydlení – jeho výše je pak závislá na nákladech na bydlení a také na tom v jakém městě bydlíte.

    2. Dobrý den,
      Příklad: Bydlí dva sourozenci v rodiném domě, kde mají oba i trvalé bydliště. Bratr je veden na úřadu práce a pobírá sociální dávky za sebe i sestru. Sestra by ale chtěla mít taky svůj stály příjem, co má tedy udělat, aby sestře chodila na účet aspoň nějaké životní minimum. Děkuju

      1. Nejsem si jistý, jestli rozumím vašemu dotazu. Bratr za sestru žádné sociální dávky pobírat nemůže. Sociální dávky dostává vždy ten žadatel, který si o ně požádal.
        Pokud je bratr na úřadu práce, tak zřejmě pobírá podporu?

  7. Dobrý den,
    tatínek žije sám,od srpna minulého roku nemá práci,kterou však hledá a má vůči mně vyživovací povinnost ve výši 1400 (mně je 21).
    Má tedy nárok na životní minimum ve výši 3128 nebo si může započítat ještě jedno nezaopatřené dítě?
    Děkuji Vám za odpověď

    1. Výše životního minima se odvíjí od všech osob ve společné domácnosti. Pokud žijete společně se svým otcem ve společné domácnosti, pak je životní minimum součet částek za vás a za otce, pokud žije sám, tak má nárok jen na životní minimum jednotlivce. Vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti, se kterým nežije ve společné domácnosti, se nezohledňuje.

  8. Jsem svobodná matka s nezaopatřeným dítětem(6let).A jsem na úřadu práce.Otec dítěte od narození nic neplatí.Sociálka mi dává jen 500Kč měsíčně.Trvalé bydliště mám u matky která je soukromník,ale už rok bydlím u svého přítele který mě živý protože bydlíme ve vesnici kde je problém sehnat práci, když ještě k tomu máte dítě ve školce v jiné vesnici.Na jaké dávky mám nárok kdybych zůstala trvale přihlášena u matky kde je roční příjem rod.určitě výši než by byl u mého přítele se kterým bydlím,a bylo by pro mě lepší kdybych se trvale přihlásila k němu.děkuji za odpovědˇ Štefíkova

    1. Obávám se, že to není možné takto jednoduše zhodnotit (zda se vám více “vyplatí” mít trvalé bydliště u matky nebo u přítele. Obecně platí, že pro dávky pomoci ve hmotné nouzi je rozhodující životní minimum všech osob ve společné domácnosti. Pokud žijete s přítelem a dítětem tak je to 7440 Kč. Pokud jsou příjmy všech osob ve společné domácnosti vyšší než tato částka tak na dávky pomoci ve hmotné nouzi nárok mít nebudete. Jako příjmy se zohledňuje nejenom plat vašeho přítele, ale i podpora v nezaměstnanosti nebo přídavky na dítě. Pokud byste žila s matkou tak životné minimum bude stejné.

      To, kde máte trvalé bydliště, se zohledňuje pro přídavky na bydlení. Pro jejich výši se zohledňují náklady na bydlení za poslední tři mědíce, celkové příjmy a také počet osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

  9. Děkuji za odpověd,a mám na vás ještě jeden dotaz!takže to mám nárok opravdu jenom na těch 500kč,nebo mám ještě nárok na něco víc,když ještě k tomu nedostávám žádné alimenty ktere má otec dítěte dané soudem,a na socialce sem to uváděla do papírů že neplatí.Pomůže mi,že ho udám,slyšela jsem že mi stát nic nedá,když otec dítěte nepracuje.moc děkuji za vaši odpověd.

    1. Je to uvedení již v předchozí odpovědi. Pokud žijete se svým přítelem ve společné domácnosti, pak vaše životní minimum je 7440 Kč. Pokud jsou vaše společné příjmy nižší než tato částka, máte nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pokud jsou vyšší, pak budete mít nárok jen na přídavek na dítě (což je zřejmě těch zmiňovaných 500 Kč)

  10. Dobrý den, jsem samoživitelka, mám 2 děti ( 17 a 10let). Jsem momentálně nezaměstnaná a dostávám jen přídavky na obě celkem 1.310.-kč a od manžela alimenty 3.100.-kč . Mám nárok na sociální dávky nebo ne?

    1. Životní minimum ve vašem případě je 7090 Kč. Pokud jsou vaše celkové příjmy 4410,- Kč, pak byste měla mát nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) ve výši 2680 Kč. Pokud ale máte nějaké další příjmy (například podpora v nezaměstnanosti?) pak by tomu mohlo být jinak. Dále pak můžete mít nárok na přídavky na bydlení, u nich záleží na tom, jaké jsou celkové náklady na bydlení a jestli splňujete všechny podmínky pro přiznání dávky.

  11. Dobrý den. Je mi 21 let. Od prosince 2010 jsem hlášená na úřadě práce, podporu v nezaměstnanosti už mám vyčerpanou. Ráda bych od září 2011 nastoupila na denní nástavbové studium. Bydlím s přítelem v podnájemním bytě, kde nájem činí 5000,- zatím ani jeden z nás v tomto bytě nemá nahlášený trvalý pobyt. Je pro mne výhodnější si ho nahlásit? Chtěla bych se zeptat na všechny dávky a příspěvky na jaké bych při studiu měla nárok? A kolik by přibližně činily? Otec, který žije v Polsku na mě při posledním studiu platil alimenty, musel by platit i při tomto i když jsem po skončení prvního studia pracovala? Předem moc děkuji za odpověď

    1. Pokud nemáte v bytě trvalé bydliště, nemůžete žádat o přídavky na bydlení. To jestli budete mít nárok na přídavky na bydlení dále závisí na celkových příjmech za rozhodné období (3 měsíce zpět) a nákladech za stejné období.

      Na alimenty (výživné) od otce máte nárok, pokud jste nezaopatřené dítě. Takže pokud bude studovat jako řádný student (denní studium) tak na výživné máte nárok bez ohledu na předchozí přerušení.

  12. Mám otázku,jsem na mateřské a moje příjmy číní 3800 kč,bydlím u otce mohu zažádat o životní minimum nebo zda mám narok na jiné dávky.

    1. Pokud žijete u otce, tak budete zřejmě pro účely dávek posuzována společně s ním. V tom případě tedy záleží i na tom jaké jsou příjmy vašeho otce. Celkové životní minimum všech osob ve společné domácnosti by mělo být 7080 Kč. Následně se posuzují vaše příjmy + příjmy vašeho otce.

      1. Mé celkové příjmy činí 4300 kč,ale můj syn který je postižený vyžaduje velké výdaje ať se to týká cest k lékařům.Ale problém je v tom,že mu nebyl ještě rok a bylo mi řečeno že ho nemohou posoudit,že to mohou až když mu bude rok.Od bývalého přítele mi chodí alimenty ve výši 3000 kč,ale bohužel je to velice finančně náročné se starat o postižené dítě.Předpokládám že i alimenty se berou jako můj příjem,otec je zaměstnany a jeho mesiční příjem je něco okolo 17000kč.Tudíš usuzuji že na tuto dávku zdřejmě nemám nárok.A proto vás prosím zda nevíte o jaké dávky bych si mohla nyní zažadat,byt nechapu proc je posuzovany i muj otec,kdyz já z nej nejak neprofituji.Děkuji

        1. Ano na dávky pomoci ve hmotné nouzi opravdu nárok mít nebudete. Pro přiznání dávek na které máte nárok při péči o postiženou osobu je nutné vyjádření lékařů.

          Jinak při žádosti o sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi (nebo i u dalších) se vždy posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti

  13. Dobrý den,
    obracím se na Vás s dotazem:
    „ Paní je již od ledna 2010 na pracovním úřadě. Do srpna 2010 dostávala podporu v nezaměstnanosti. Od září je bez prostředků. Nastěhovala se k dceři, která bydlí v podnájmu. Dcera ji od září 2010 živí. Dnešního dne navštívila sociálku, kde ji bylo sděleno, že nemá nárok vůbec na nic a že dcera má vůči ní vyživovací povinnost. Jde o to, že dcera ji živí – strava,bydlení,léky a osobní potřeby má tedy zajištěny. Ale paní má nějaké dluhy, které dcera nemůže platit – bere 12000 Kč, v podnájmu a živí sebe i mámu, sama má nějaké půjčky.
    Jde mi o to, aby mi bylo vysvětleno, jaké jsou možnosti apod. Zda dcera musí platit i dluhy, nebo jen mámu živit atd.
    A o jaké dávky si paní může zažádat, je-li plně bez prostředků.

    1. Pokud paní žije ve společné domácnosti s dcerou tak při posuzování nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi se opravdu zohledňuje i příjem dcery. Vzhledem k tomu jaký má dcera příjem tedy opravdu není nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Na jiné dávky (přídavky na bydlení ap.) také ne.

      Dcera ale nemá žádnou povinnost hradit dluhy své matky. Děti nejsou nikdy zodpovědné za dluhy rodičů. Pokud tedy dcera není vedená u těchto dluhů jako ručitel nebo k nim nemá nějaký jiný právní vztah, tak je hradit nemusí a nikdo to po ní ani nemůže vyžadovat

  14. ´Dobry den.jsem na md.mam 4letou dceru a dvouleteho syna.Manzel je na castecnem invalidnim duchode,pobira 6800kc A ja beru 3800 kc materskou+1000 pridavky?Mame jeste nejaky narok na nejake penize? Dekuji

    1. Životní minimum vaší rodiny je 8680 Kč. Vaše příjmy tedy převyšují základní životní minimum a na dávky pomoci ve hmotné nouzi zde nárok nebude. V závislosti na tom, jaké máte náklady na bydlení, byste ale mohli mít nárok na přídavky na bydlení.

  15. Dobrý den, chtěla byhc se zeptat zdali mám nárok na dávky, když jsem studentka, je mi 20 let a studuji vyšší odbornou školu, sem tam si přividělám na brigádách ale není to nic stálého. S rodiči nebydlím, ikdyž mám u nich napsané trvalé bydliště.Žiji momentálně u přítele. Chtěla byhc se jen tedy zeptata jetsli pro studenty neexistují také nějaké dávky neboli peněžní výpomoc. Předem děkuji za odpověd.

    1. Pokud jste studentka, pak vyživovací povinnost vůči vám mají stále rodiče. Pouze pokud by vaši rodiče neplnili svou vyživovací povinnost nebo pokud soud uznal, že nemáte nárok po rodičích vyžadovat vyživovací povinnost, pak by vám vznikl nárok na dávky. Bez toho ale z pohledu sociálních dávek nárok nemáte.

      Něco jiného pak jsou přídavky na dítě (zde se ale zohledňují příjmy rodičů) nebo přídavky na bydlení (u nich ale rozhoduje trvalé bydliště).

  16. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, skončila mi teď lhůta pěti měsíců, kdy jsem od úřadu práce pobírala podporu, protože jsem před tím tři roky pracovala. Jelikož příští měsíc tedy již nic nedostanu, šla jsem žádat o sociální dávky, příspěvek na bydlení atd. Žiji sama se sedmiletou dcerou, jen náš nájem činí kolem 4600,- Kč a dnes mi přišlo rozhodnutí od sociálního úřadu, že dostanu pouhých 687,- Kč, což není ani životní minimum. Copak nemáme už na nic nárok? Děkuji za odpověď.

    1. U přídavku na bydlení se posuzují příjmy a náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce. Takže je dost dobře možné, že vaše příjmy za poslední 3 měsíce byly “relativně” vysoké a příspěvek na bydlení je tudíž takto malý. Až si půjdete za 3 měsíce podávat žádost znovu, bude výše jiná. Pokud byste po skončení podpory neměla vůbec žádné příjmy, je možné požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi.

  17. Dobrý den..
    pracuji na poloviční úvazek,cca 4.000 Kč,žiji v nájemním bytě v menší obci spolu se svou 14 tiletou dcerou,na kterou její otec od února přestal platit výživné a se dvěma dospělými dětmi,které žádný příjem nemají,po skončení školy jsou na úřadě práce(již rok),asi je těžké najít práci bez žádné praxe-nevím,jsme tu všichni trvale hlášeni,chtěla bych se zeptat,máme nárok na nějaké soc.dávky a jaké?O příspěvek na bydlení jsem žádala,bohužel mé příjmy zdaleka nestačí,takže jsem nemohla doložit všechny složenky zaplacené týkající se bytu….takže mi uznali směšných 50 Kč..jako příspěvek na bydlení…Jestliže bychom měli nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi,musím si sama říci o žádost?Proč když žádám o příspěvky na bydlení mě nikdo neupozorní-neporadí,že máme nárok i na něco jiného??Já spolu se společně posuzovanými osobami v bytě-s dětmi..nemáme zdaleka životní minimum..Předem děkuji za vaše rady..

  18. Dobrý den, jsem rozvedená (od 25.2.2011) a bydlím se svou 7 letou dcerou v pronajatém bytě za který platím 10000,-měsíčně. Od 1.5. jsem evidovaná na ÚP a měsíčně dostávám 4675,- Kč, alimenty mám ve výši 8000,- po vzájemné domluvě. Do přiznání dávek od ÚP jsem byla bez mzdy, protože jsem se téměř 5 let soudila o zneplatnění výpovědi, soud jsem vyhrála, bohužel bez nároku na zpětné vyplacení mzdy. Do té doby nás živil bývalý manžel, z jeho dobré vůle. Mám nárok na nějaké socilální dávky, případně příspěvěk na bydlení atd.?

    1. Nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi určitě nárok mít nebudete. Vaše příjmy výrazně překračují životní minimum. Mohla byste ale mít nárok na přídavky na bydlení. Podmínkou je to abyste v bytě, kde platíte nájem, měla vedené trvalé bydliště. Pokud tomu tak je, můžete se obrátit na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci. Při podání žádosti budete muset doložit příjmy za poslední 3 měsíce a také náklady na bydlení za předchozí tři měsíce. Konkrétní výše přídavku pak závisí na příjmech/výdajích a také na tom v jakém městě bydlíte (normativní náklady na bydlení se liší podle velikosti města)

  19. Dobrý den,
    měla bych na Vás jeden dotaz. Žiji s přítelem a se dvěma dětmi ve společné domáctnosti. Trvalé bydliště máme společné. Syna mám z prvního manželství, dceru mám se současným přítelem a momentálně spolu čekáme další dítě. Přítel i já jsme evidováni na úřadu práce. Protože si přítel do 1/2 roka nenašel práci, nyní pobírá částku 3.126 Kč. Mně na pracovním úřadě vypočítali částku 3.400 Kč po dobu 2 měsíců, následně 2.799 Kč a nakonec 2.566 Kč. Ráda bych se Vás touto cestou zeptala, zda-li je možné pobírat tak nízký peníz. Na pracovním úřadě mi bylo sděleno, že nemám nárok na žádný jiný finanční příspěvěk. Děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Andrea Baldová

    1. Úřad práce vám vyplácí základní podporu v nezaměstnanosti, která je stanovena na základě průměrné mzdy v ČR. Její výše je stanovena zákonem, takže v tomto případě má úřad práce pravdu na vyšší podporu opravdu nemáte nárok. Můžete mít ale nárok na další dávky – přídavky na děti nebo případně přídavky na bydlení, nebo v závislosti na tom, jaké je životní minimum rodiny, zde může být nárok i na další dávky. Musíte se tedy obrátit na příslušný odbor sociální péče a tam případně žádat o další dávky.

Comments are closed.