Životní a existenční minimum 2011

Jak se liší existenční a životní minimum a jaká je vlastně výše těchto minim v roce 2011? Pokud vás zajímá, jestli se v roce 2011 nějak zvýšila hodnota životního minima a s tím spojené navýšení dávek které závisí právě na stanovení částky životního minima, tak vás musíme zklamat. V roce 2011 zůstala výše těchto částek stejný jako v předchozím roce 2010

Co je to existenční minimum a jeho výše v roce 2011

Životní minimum je podle  zákon č. 110/2006 Sb. minimální částka peněžních příjmů jednotlivce (fyzické osoby), která je nutná k zajištění všech jeho základních potřeb – tedy především zajištění výživy a základních osobních potřeb. Životní minimum by mělo jednotlivci zajistit vše, co potřebuje.

Částka pro životní minimum se v roce 2011 nijak nezměnila, zůstává tedy na stejné úrovni jako v roce 2010. Tato částka je tedy v následující výši. Pro samostatnou osobu je to 3126 Kč na jeden měsíc. Při posuzování společné domácnosti se pak berou do úvahy následující částky: Pro první dospělou osobu ve společné domácnosti je to 2880 Kč na jeden měsíc, pro druhou a všechny další osoby je to v roce 2011 částka 2600.

Další zajímavý článek:  Máme doma dva studenty - životní minimum

Pro nezaopatřené děti je životní minimum 2011 stanoveno na 1600 Kč (do šesti roků), 1960 Kč (6 – 15 roků) a 2250 Kč (15 – 26 roků). Výše životního minima 2011 je stejná jako v předchozím roce.

Co je to životní minimum a jeho výše v roce 2011

Existenční minimum je pak podle stejného zákona č. 110/2006 Sb., minimální hranice příjmů pro osoby, který se povařuje za nezbytně nutnou k zajištění potřebné úrovně pro přežití. Tedy k zajištění výživy a ostatních základních potřeb.

Částka pro existenční minimum 2011 je stanovena na 2020 Kč na jeden měsíc. Ani tato částka se oproti předchozímu roku 2010 nijak nezměnila. Výše existenčního minima je stále stejná již od 1. 1. 2009

Další zajímavý článek:  Jak se měnila v čase minimální mzda

Jaký je rozdíl mezi částkou pro životní a existenční minimum?

Pro existenční minimum platí to, že se nedá použít pro nezaopatřené dítě nebo pro invalidní osoby nebo pro ty, kdo mají více než 68 roků.  Rozdíl je i v definici. Pro existenční minimum zákon říká, že je to částka, která umožňuje přežití, životní minimum by pak mělo pokrýt všechny základní osobní potřeby.

V případě že žadatel nesplní nároky na životní minimum, tak mu náleží právě jen částka stanovená jako existenční minimum. Je to tedy především ochrana proti těm, kdo se snaží zneužívat sociální dávky.

22 comments

  1. můžete mi prosím ještě jednou vysvětlit, kdy se používá životní minimum a kdy existenční? Asi jsem trochu zatvrdlá nebo tomu prostě nerozumím. Proč je jednou 3126 Korun a podruhé 2020 korun? A kdy a na co to má vlastně vliv?

    1. velmi zjednodušeně se dá říci, že existenční minimum se uplatí pro výpočet sociálních dávek především u těch, kdo se nesnaží řešit svoji situaci. Pokud jste registrovaní na úřadu práce, snažíte si najít práci, tak pro výpočet dávek v hmotné nouzi bude použito životní minimum, pokud je tomu jinak, bude hrát roli existenční minimum

  2. MÁM 18TILETOU STUDUJÍCÍ DCERU V PÉČI A S TRVALÝM POBYTEM U OTCE,KTERÝ SE OVŠEM O NI NESTARÁ,JE NUCENA SE PROTLOUKAT SAMA.OTEC DÁVKY ŽÁDNÉ NEPOBÍRÁ,JELIKOŽ JE DLUŽNÍKEM VŠUDE-VÝŽIVNÉ,SOCIÁLNÍ,ZDRAVOTNÍ….SÁM JE NEZAMĚSTNANÝ,TUDÍŽ ŽÁDNÝ PŘÍJEM V TÉTO RODINĚ NENÍ.MÁ DCERA PRÁVO NA PŘÍDAVKY A JINÉ DÁVKY SAMA ZA SEBE?DĚKUJI ZA ODPOVĚD V TÉTO SLOŽITÉ SITUACI.

    1. Vaše dcera má nárok na přídavky na děti. Pokud studuje, považuje se za nezaopatřené dítě, kdy za její potřeby zodpovídají oba rodiče. Pokud vaše dcera žije u vás, její otec by měl platit příslušné výživné/alimenty.

  3. A co když ho nelze přinutit …ani domluvou? co poté?

  4. Pokud jsem nikdy nepracoval(a) mám nárok na nějakou dávku a kolik.Musí se odpracovat tři roky?

    1. Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musíte mít v posledních 3 letech odpracováno alespoň 12 měsíců. Nebo vám může být započítána tzv. náhradní doba. To se týká třeba studentů, kteří také nikdy nepracovali, a bez ohledu na délku studia se jim započítá 6 měsíců, aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak musí odpracovat minimálně 6 měsíců.
      Nárok na další sociální dávky pak ale není podmíněn tím, jestli jste někdy pracoval nebo ne. Dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního nebo existenčního minima), jsou vypláceny jen na základě toho, jaké jsou vaše příjmy (+ příjmy společně posuzovaných osob ve společné domácnosti). To samé platí třeba i pro přídavek na bydlení.
      Takže jestli máte nárok na tyto sociální dávky, závisí na tom, jestli žijete sám, jestli máte nějaké další příjmy a popř. jestli bydlíte ve vlastním bytě nebo v nájmu nebo to kde máte trvalé bydliště. Odpracovaná doba hraje roli jen u podpory v nezaměstnanosti.

  5. Dobrý den, jsem studentka a už 4 roky pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Zajímalo by mě jestli budu mít nárok na nějakou dávku v nezaměstnanosti, jakmile skončím školu a nebudu mít práci. Jestli se započítává i brigáda. Děkuji za odpověď

    1. Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti (resp. pokud máte jakoukoliv práci, při které vzniká povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) a pokud budete mít odpracováno za poslední 3 roky alespoň 12 měsíců, tak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete. Pokud byste pracovala na dohodu o provedení práce nebo jinou formou tak ne.

  6. DOBRÝ DEN MÁM DOTAZ JSEM V INSOL.ŘIZENI KOLIK DĚLÁ ŽIVOTNI MINIMUM 5ČLENNÉ RODINY MÁM 2 VLASTNÍ A 1 NEVL.DITĚ VLASTNÍ 1-5LET A 2-6LET NEVL.16LET MOC DĚKUJI TALLA

  7. Jsem 18-ti letý student bez podpory rodičů.Mám právo alespoň na existenční minimum?
    Děkuji

    1. Ne ve vašem případě mají vyživovací povinnost rodiče. Pokud rodiče neplní svoji vyživovací povinnost je nutné obrátit se na soud a požadovat od rodičů výživné. Pokud by soud uznal, že na výživné od rodičů nemáte nárok, pak by vám vznikl nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

  8. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,moje matka ma od komise odklepnut invalidní duchod.Jenže jí ho nechtějí vyplacet protože nemá odpracovane roky a věk.Jak je to možné,když invalidou se mužete stat kdykoliv?
    Bydlí sama v podnajmu a pobíra jen přispěvek na bydlení a životní minimum.
    Ale z těchto peněz přeci nemuže vyžít.
    Děkuji za odpověd.

    1. Neuvádíte, jestli se jedná o plný invalidní důchod nebo částečný a o jaký stupeň invalidity se v tomto případě jedná, nejsem vám tedy schopen poradit, protože nemohu posoudit vaši konkrétní situaci.

  9. Má “částečný invalidní důchodce”,na jehož majetek KS prohlásil konkurz, ná rok na životní minimum? Domnívám se, že nikoliv, protože se nejedná o invaliditu 3. stupně. Je možné mu tedy vyplácet pouze existenční minimum /jsem insolvenční správce/ a nemohu se nikde dobrat odpovědi, na úřadech, státní správa – neví. Jedná se o člověka, který se práci vyhýbá, nežije spořádaným životem, nedávno byl podmínečně proupuštěn z výkonu trestu pro loupežné přepadení. Velmi rád bych mu vyplácel pouze existenční minimum. Ve vězení pracoval,jakmile však zjistil,že po prohlášení konkurzu nebude nic dostávat,okamžitě “se jeho zdravotní stav zhoršil”, v té věznici jsem za ním byl,byl tam luxus, posilovna, celodenní péče a 5x denně strava. Děkuji za odpověď, o kterou velmi prosím,

    děkuji uctivě.

    1. Nevím, jestli správně rozumím vašemu dotazu. Pokud je uplatněny exekuční srážky na invalidní důchod, pak musí zůstat základní nezabavitelná částka (není to tedy ani životní ani existenční minimum). Základní nezabavitelná částka závisí na konkrétních příjmech = je to minimálně 5326 Kč + 1/3 ze zbylé částky (maximálně však 2663 Kč), pokud má povinný vyživovací povinnost, pak se může jednat i o vyšší částku

  10. Dobrý den, v červnu jsem ukončila studium a sháním práci. Bylo mi řečeno, že pokud nenastoupím na pracovní poměr, od srpna bych se měla zaregistrovat na úřadu práce. Budu mít nárok na nějakou dávku – alespoň existenční minimum?
    Děkuji za odpověď.

    1. Pokud jste během studia nepracovala, pak nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Mohla byste ale mít nárok na podporu při rekvalifikaci, pokud byste absolvovala nějaký z rekvalifikačních kurzů pořádaných úřadem práce.

      Nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) se odvíjí od příjmů společně posuzovaných osob. Pokud žijete úplně sama, pak byste mohla mít nárok na tyto dávky. Pokud bydlíte u rodičů nebo žijete třeba s přítelem, bude se posuzovat vaše společné životní minimum a to jaké máte příjmy.

Comments are closed.